Hra na vraždu - 14. díl

28. října 2012 v 16:52 | Melanie |  Hra na vraždu
Po večeři se všichni na žádost Simony Rysové a komisaře odebrali do obývacího pokoje. Usadili se do křesel, Rita s Kristýnou sebou plácly každá na jeden konec pohovky. Simona Rysová hleděla do jejich zvědavých tváří a pousmála se.
"Nuže," začala, "svolala jsem vás sem, abych vám objasnila některé záležitosti, které se týkají vyšetřování. S politováním musím říci, že vyšetřování ještě neskončilo, nicméně některé záležitosti už byly objasněny a já, jelikož nejsem zavázána úřední mlčenlivostí, vám je mohu sdělit." Na moment se odmlčela a rozhlédla se po pokoji.
"Ze začátku se mi zdálo, že tu není nikdo, kdo by měl motiv k zavraždění Petry. Proč by ji měl někdo zabíjet? Byla to mladá, slušná, dobře vychovaná dáma, a nikdo neměl důvod se na ni zlobit. Ani Sam," obrátila se na něho, "by v případě její smrti mnoho peněz nezískal. Zdálo se tedy, že k její smrti není vůbec žádný důvod. Proč tedy byla zabita?"
Rozhlédla se po celé místnosti. Sam, Alena, Marta a Radek na ní doslova viseli pohledem. Jan s Kristýnou vypadali otráveně, jako by to už chtěli mít za sebou. Rita neposlouchala vůbec, zaujatě si prohlížela svoje nehty.
Simona se pro sebe opět usmála a pokračovala: "Poprvé mě cosi napadlo, když se Rita zmínila o Kristýně jako o 'lady Mackbeth'. Uvědomila jsem si, že je tu ještě někdo, kdo má podobné vlastnosti, a krátce nato mi došlo, kdo. To však samo o sobě ještě nemusí nic znamenat. Člověk může mít povahové vlastnosti potřebné k vraždě a přesto vraždu nespáchá. Zamyslela jsem se trochu víc a posléze jsem si začala všímat více věcí, spíše to byly jen poznámky ve výpovědích jednotlivých lidí. Postupně jsem si utvořila jasný obrázek. A tady se musím na něco zeptat Sama."
Přešla k němu a naklonila se nad něho. "Same, ty jsi měl milenku, že?"
Všichni ostatní kromě komisaře zalapali po dechu. Sam se vzdorovitě zadíval na Simonu, ale přikývl. "Ano. Měl jsem milenku. To je snad zakázané?"
"A prozradil byste nám, kdo ta milenka byla?" vložil se do toho komisař. Sam se na něj podíval a vzdorovitě zavrtěl hlavou. "Nic vám do toho není."
"Tak to se mýlíte," usmála se Simona sladce. "Tato skutečnost je velice důležitá pro dopadení vraha a vy to víte! Okamžitě jste si uvědomil, kdo je vrah, a kryjete ho!"
"Tedy slečno Rysová," ozvala se Marta Smutná pohoršeně, "jak jste na to přišla?"
"Právě v důsledku těch několika poznámek," prohodila Simona Rysová. "Poprvé na to poukázal Jan, když mi řekl, že se Petra s manželem pohádala a potom mu několik dní neodpouštěla. Také prý poznamenala něco o tom, že Sam je obyčejný parchant. To bylo proto, že odhalila jeho nevěru, i když ještě nevěděla, s kým ji její muž podvádí. Včera jsem měla rozhovor s jednou svojí kamarádkou a ta se zmínila o nevěře. Tehdy mi to došlo s konečnou platností, a navíc jsem si uvědomila, proč Sam milenku vlastně měl."
"A to?" vypálila Marta prudce.
"Jeho neplodnost," usmála se Simona. "On i Petra strašně toužili po dítěti ale nemohli ho mít. Deprimovalo ho to, a svoje pošramocené ego si léčil tím, že si našel milenku. Ovšem tato milenka se do něho bláznivě zamilovala - byla do něho blázen dávno předtím, než si s ní začal - a jednoho dne jí došlo, že už to takto dál nejde. Proto se rozhodla při nejbližší příležitosti Petru odstranit." Usmála se a její pohled putoval po pokoji. "Není to tak, Aleno?"
Rita ohromeně vydechla, ostatní - kromě Sama a komisaře - vypadali značně překvapeně. Alena na Simonu minutu zírala, potom se v jejím obličeji roztáhl úsměv. "To snad nemyslíte vážně," namítla. "Jak jste vůbec přišla na takovou nehoráznou pitomost?"
"Jednoduše, jakmile mi došlo, že měl Sam milenku. Jednoho dne jsem čirou náhodou vyslechla Aleninu hádku s Radkem. Radek na ni tenkrát řval, že je mu nevěrná a ona mu oponovala, a dodala, že pokud bude takhle žárlit, podá žádost o rozvod. Nepřiměřená reakce, že? Pokud si ale uvědomíte, že v tu chvíli měla milence, kterého milovala, a kvůli kterému byla ochotna zabíjet, dojde vám to. Jakmile by byli Petra s Radkem vyřazeni ze hry, bylo by snadné být se Samem celý život.
Možná, že byla Alena odhodlaná říct Petře pravdu a přinutit ji k rozvodu. Než to však mohla udělat, sdělila jí Petra, že je těhotná, protože šla na umělé oplodnění, a že to plánuje pro Sama jako překvapení. Příšerně se vyděsila, došlo jí, že kdyby se to Sam dozvěděl, opustil by ji a zůstal by s Petrou! Proto jednala co nejdřív, při nejbližší příležitosti, tak, aby byla pokud možno co nejméně podezřelá. Kvůli lásce uděláte cokoli, není to pravda?"
"Poslyšte," ozval se komisař, "ale jak do toho všeho zapadá ta lady Mackbeth? To jste mi pořád ještě nevysvětlila."
"Ach ano," kývla Simona. "Rita u výslechu podotkla, že Kristýna na ni působí jako lady Mackbeth, mně však došlo, že podobné vlastnosti jako ona má i Alena. Je chladnokrevná, odvážná, krásná, a velmi dobrá herečka. Jednou se zmínila o tom, že chtěla být slavnou herečkou. Mohla na nás dokonale zahrát svůj žal, i když v duchu se radovala."
Simona se odmlčela a pohlédla na Alenu, která se výsměšně uchechtla. "A jak to chcete dokázat? Nemáte žádné důkazy!"
Simona se jen naklonila a zašeptala: "Nejsem si jistá, co by zlomilo většinu lidí v této místnosti, ale u vás naprosto vím, že realita pro vás bude tvrdá."
Alena na ni zmateně pohlédla.
"Sam vás nikdy nemiloval a nehodlal s vámi odejít," prozradila jí Simona.
Alena pomalu vydechla a otočila se na Sama. "Same?" Znělo to, jako by se chystala plakat. Vypadala raněně.
Sam se na ni podíval s pohrdlivým úšklebkem. "Na sex jsi byla vážně dobrá," usmál se na ni, "ale jinak jsi prakticky k ničemu."
Alena polkla a dívala se na ni. V očích se jí zaleskly slzy. Vzápětí vstala a vrhla se na Sama. "Ty - ty hajzle!" ječela, vytočená do nepříčetnosti. "Já jsem kvůli tobě zabila svou sestru! Kvůi někomu, jako jsi ty! To tebe jsem měla zabít! Já přísahám, že tě jednou zabiju! Přísahám!" Zhroutila se v slzách na zem. Komisař pronesl úředním hlasem zatýkací formuli.

***

"Takže nakonec to nebyla žádná zášť, ani peníze, ale láska," konstatovala Kristýna zachmuřeně a pohrávala si s přívěskem na krku.
"A já ji kryl..." zamyšleně prohlásil Sam. "Kdybych to byl řekl... muselo mi být jasné, že to vyjde najevo, ale já jsem se příšerně styděl, a jenom proto jsem nic neřekl." Podíval se na Simonu. "Co s Alenou bude?"
"Bude se zodpovídat z obvinění z vraždy," prohlásila Simona.
"Je mi jí líto..." prohlásila Kristýna. "Vždycky mohlo být nějaké jiné řešení."

Jen tak na okraj - dnes mám vážně dobrou náladu, protože včera se mi konečně podařilo v Poirotovi odhalit vraha! Vyhlašte státní svátek!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Isenstar Isenstar | Web | 28. října 2012 v 19:56 | Reagovat

Dobrý konec, vůbec jsem to nečekala :-D. Výborná detektivka!

2 Melanie Melanie | Web | 28. října 2012 v 19:59 | Reagovat
3 Marillë Marillë | Web | 28. října 2012 v 20:06 | Reagovat

Sakra! Sakra! Sakra! Skoro jsem se s vrahem trefila! Ale bohužel jenom skoro! Kruciš! Lepší detektivku jsem nečetla!(I když já četla jenom tuhle) Musíš napsat další! Prosím, prosím, prosím!
Ps.: Takže zahradník to nebyl? :-D

4 Melanie Melanie | Web | 28. října 2012 v 20:11 | Reagovat

[3]: To je tedy pochvala, že jsi lepší detektivku nečetla! :-D Jakou jsi měla teorii? Zajímalo by mě to :-)
P.S.: Ne, nebyl :D

5 Marillë Marillë | Web | 28. října 2012 v 20:18 | Reagovat

[4]: No, moje teorie byla tahle: vraždil Sam... Víš, napadlo mě to, protože třeba byl se svojí milenkou spokojený a tak se chtěl zbavit svojí ženy. Jenže do toho by nezapadala lady Mackbeth :-D Holt nejsem génius :-(  :-D

6 Melanie Melanie | Web | 28. října 2012 v 20:20 | Reagovat

[5]: Můžu tě uklidnit? Já taky ne :D v knížkách od A. Christie jsem vraha uhádla tak 2x a to po několikaleté praxi :-D

7 Marillë Marillë | Web | 28. října 2012 v 20:33 | Reagovat

[6]: Tak to jsi mě uklidnila :-D Já bych na to nikdy nepřišla. Vždycky, když se dívám na Poirota, jsem s vrahem úplně vedle :-D Asi ze mě nebude kriminalista, ale ty bys to mohla zkusit ;-) Takového génia by u policie určitě uvítali (myšleno úplně vážně)

8 Melanie Melanie | 29. října 2012 v 12:49 | Reagovat

[7]: No já nwm... :-) Na to je potřeba i dobrá fyzička a ta mi docela citelně chybí :D

9 Aravis Aravis | Web | 29. října 2012 v 19:53 | Reagovat

Hm...on to nebyl Sam? O_O :D Japato? :D

10 Zoey Zoey | Web | 30. října 2012 v 14:51 | Reagovat

Ó, tak to se ti povedlo. Dokonalé!
Vůbec by mě nenapadla právě Alena :-)

11 Melanie Melanie | Web | 30. října 2012 v 15:20 | Reagovat

[9]: No, japato, protože... :D

[10]: Dík :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama