Tess Gerritsen - Učedník

15. července 2013 v 12:59 | Melanie |  Knižní recenze
Tak jo, po dlouhé době přidávám něco do rubriky knižních recenzí. Jedná se o detektivku, kterou jsem nedávno četla.

Ve volném pokračování románu Chirurg nás autorka opět zavádí do Bostonu - město kromě dusného letního parna sužuje řada šokujících zločinů, jejichž oběťmi jsou manželské dvojice. Způsob provedení ukazuje na sériového vraha Warrena Hoyta, neblaze proslulého zneužíváním chirurgických nástrojů, a úspěšnému uzavření případu by proto nemělo stát nic v cestě, kdyby… Kdyby Hoyt nebyl už rok za mřížemi ve vězení s nejpřísnější ostrahou! Pátrání se ujímá Jane Rizzoliová, jediná žena v bostonském oddělení vražd. Právě ona loni Hoyta dopadla a ze střetnutí si odnesla jizvy na dlaních i děsivé vzpomínky, přesto musí neustále překonávat nedůvěru svých kolegů. O případ se navíc začnou nečekaně zajímat nejvyšší místa a na scéně se objeví agent FBI Gabriel Dean, který ví zřejmě mnohem víc, než je ochoten prozradit. A jako kdyby to všechno nebylo málo, nečekané události způsobí, že hrůza, která na obyvatele Bostonu padá, se zdvojnásobí…
(zdroj anotace a obrázku: rizzoliandisles.cz)

Jak jste mohli zjistit z anotace a z odkazu na zdroj, román je jedním z knih o Rizzoliové a Islesové, které byly předlohou k seriálu Rizzoli and Isles, na který jsem už také psala recenzi. Právě to mě přimělo tuto knihu přečíst - vlastně právě to mě přimělo začít číst právě tuto autorku.
Knihu Chirurg jsem nečetla, jelikož jsem ji nemohla nikde splašit, a navíc jsem si nebyla úplně jistá, jestli tam bude Jane (přece jen čtu to hlavně kvůli hlavně Jane a Mauře), i když z Učedníka vyplývá, že tam je, takže se v nejblilžší době nejspíš vrhnu i na Chirurga (jestli ho někde seženu). Ale dost o Chirurgovi, co si vlastně myslím o Učedníkovi?
Především knihu opravdu NEDOPORUČUJU těm, kdo mají slabý žaludek. Pokud ho máte a chcete zkusit něco z tvorby Gerritsenové, raději doporučuji knihy jako Zahrada kostí, tam to přece jen tak nechutné není, Učedníka ale opravdu nezkoušejte. Myslím, že mám dost silný žaludek, ale při popisu pitvy několik dní staré mrtvoly se mi dělalo zle a věřím, že nejsem sama. Tess Gerritsen sice dobře ví, o čem píše, ale mohla by někdy trochu ubrat.
Jelikož jsem už zvyklá na seriál, taky mi překážely nějaké detaily - Korsak není Janein bývalý parťák, jeden z jejích bratrů se nejmenuje Tommy ale Michael, Maura má v knize černé vlasy, ne blond jako v seriálu, a tak dále.
I přes to všechno se mi ale kniha líbila. Autorka má dobrý styl psaní a neopakuje často slova. Jak už jsem zmínila, ví, o čem píše a nezamotává se do děje. Dalším bodem je Rizzoliová a Dean. Přestože v seriálu mi vztah Rizzoliové a Deana dost vadí, tady pro mě překvapivě nebyl žádnou překážkou. Autorka to umí dobře podat.
Občas se v knize objeví taky náhledy do myšlení Hoyta, které jsou pak psány ich formou a kurzívou. Hoyta jsem nesnášela už v seriálu (kdo taky ne?), ale po přečtení knihy jsem ho nenáviděla ještě víc (i když jsem myslela, že už to není možné). A ani nevím, jestli bych mu víc přála konec jako v seriálu, nebo jako v knize. (Obojí má svoje pro a proti.)
Navíc jsem začala zjišťovat, že s knižní Rizzoliovou mám ještě víc společného než se seriálovou Rizzoliovou. (EDIT: Právě jsem začala od Tess číst knihu Hříšnice a ukazuje se, že jsem takový mix Jane a Maury :D)
Jediné, co mi tam ještě vadilo, bylo, že Jane a Maura se zdaleka nepřátelí tak, jako v seriálu. Ale co, Učedník není poslední knihou ze série o těch dvou, takže zkusím sehnat další a třeba tam se spřátelí víc...
Pokud seriál neznáte, asi se vám to bude líbit ještě víc, než mě. Já se nemůžu ubránit porovnávání knih a seriálu, a seriál z toho prostě vychází líp.

4/5

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zoey Zoey | Web | 15. července 2013 v 13:37 | Reagovat

Takže nic pro mě :D Já mám slabý žaludek ažažaž :-)

2 cambera cambera | Web | 15. července 2013 v 13:44 | Reagovat

Já osobně nemám ráda detektivky, ale ses tam si nějakou přečtu. :-)

3 cambera cambera | Web | 15. července 2013 v 13:45 | Reagovat

[2]:Pardon, mělo tam být sem. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama