American Horror Story (seriál)

24. ledna 2014 v 20:48 | Melanie |  Filmové recenze
Snad každý v poslední době někdy slyšel o American Horror Story. Já sama jsem tomu seriálu chvíli dost úspěšně odolávala, myslela jsem si, že to bude nějaká rádobyhororová blbost, ale nakonec mě to stejně zlákalo a já se podívala na první díl :)


Celkem jsou 3 řady (zatím), Murder House, Asylum a Coven. Každá z nich je o něčem úplně jiném, i když tam hrají stejní herci. Musím říct, že jsem si myslela, že stejní herci ve všech sériích bude docela problém, ale nakonec mi to vůbec nepřekáželo. (Akorát vám opravdu doporučuju u 2. a 3. řady tišit zvuk, když tam bude hrát Sarah Paulson :D Ta ženská má jeden z nejstrašnějších křiků, jaký jsem kdy slyšela :D )
A mimochodem - znělka seriálu má dobrou melodii. :D
Jelikož je každá řada o něčem úplně jiném, nemělo by smysl hodnotit je všechny najednou, takže si rozpitváme každou jednotlivě.
1. ŘADA - MURDER HOUSE

Nic, co by to už nebylo, říkala jsem si, když jsem váhala, jestli se začít dívat nebo ne. Klasický dům, ve kterém straší, do kterého se přestěhuje nefunkční rodinka, a začnou se jí dít divné věci. To už je přece stokrát ohrané téma.
Ani netušíte, jak jsem se mýlila. Ano, je to stokrát ohrané téma, je to staré, ale přece jenom se z toho podařilo tvůrcům vysekat maximum, co mohli. Postavy jsou mi většinou sympatické (až na Bena a Hayden, bože, jak já je nesnášela!), Violet jsem si zamilovala hned v prvním díle, a k těm ostatním jsem si potom také dokázala najít cestu.
Celou řadu si to udržuje dost hustou atmosféru, a přestože hororových momentů se tam nakonec moc nenajde, občas vás bude pořádně mrazit.
Navíc je celý seriál (nejen první řada) prošpikovaný nejrůznějšími hláškami. Pokud nemáte rádi černý humor, asi se moc bavit nebudete, ale já černý humor miluju, takže jsem se bavila královsky.
Ještě zmíním Violet a Tatea - přestože romantiku nijak nevyhledávám, jejich vztah měl takové nějaké kouzlo (tedy především do té doby, než vyšlo najevo pár věcí... :D ), že jsem se u scén s nimi cynicky neušklíbala (což normálně dělám), ale ještě jsem se rozplývala, jak jsou spolu super (a slintala nad Evanem Petersem).


(Ne, tenhle gif jsem si nemohla odpustit :D )

Každopádně, i když jsem zmínila, že tvůrci vytřískali z námětu domu, ve kterém se něco děje, co nejvíc mohli, občas už to přece jen působilo trochu překombinovaně a moc složitě. Každopádně za první řadu bych dala asi tak 4,5/5.
Ještě jedna otázka pro ty, kteří první řadu viděli - jsem kruci jediná, koho celou dobu srala ta kráva Hayden? Spousta lidí ji označuje za jednu ze svých oblíbených postav, což já nechápu.

2. SÉRIE - ASYLUM

Dostáváme se do blázince Briarcliff v roce 1964, kde pevně vládne sestra Jude. Do Briarcliffu právě přivezou Kita Walkera, který je podle všeho masový vrah. Ve stejnou chvíli se do blázince dostane i novinářka Lana Winters, kterou sestra Jude uvězní, aby nemohla napsat článek o podmínkách, jaké tu panují.
Takže, dům, kde se vraždilo, jsme vyměnili za cvokárnu, přidáme pár zelených mužíčků, lesbickou reportérku, masového vraha, který tvrdí, že je nevinný (jak jinak), protřepat, nemíchat.
Upřímně řečeno, kdybych předchozí větu viděla napsanou předtím, než jsem se na druhou řadu začala dívat, asi by mě to odradilo. A to by byla vážně velká škoda.
Stejně jako první řada, i druhá má jakousi atmosféru, postavy se občas sice chovají "na pěst", ale pořád ještě v rámci možností logicky, prostě vám na nich záleží a nejsou vám ukradené, natož aby jste si nedejbože přáli, aby skapaly. (Až na výjimky.)
Ze začátku jsem strašně nesnášela sestru Jude. První dva nebo tři díly mě prostě šíleně stvala, nenáviděla jsem ji za to, co udělala Laně a Wendy, prostě jsem v ní viděla děsnou krávu.


(Další gif, který jsem si nemohla odpustit)

Pak se to pomalu začalo otáčet a já si k ní začala nacházet cestičku, zvlášť potom, co jsem se dozvěděla o její minulosti - až mi jí v posledním díle bylo tak strašně líto... A nebyla to jediná postava, kterou jsem v průběhu série začala mít ráda - kupodivu jsem nakonec litovala i doktora Ardena.
Od prvního dílu jsem měla ráda Lanu - kterou jsem v dalších částech občas za několik věcí měla chuť uškrtit - Kita, Grace, Mary Eunice (kterou jsem měla ráda celou sérii, i když se potom chovala tak, jak se chovala) a Pepper.
Jediné, co si tvůrci mohli odpustit, byli ti "zelení" mužíčci. Nic proti sci-fi, mám ho ráda, ale tady to pro mě prostě bylo jak pěst na oko.
Taky mi celou sérii lezla na nervy písnička Dominique Nique Nique, do té doby, než Jude tu desku rozbila. (Díky bohu za to.) Naopak jsem si vypěstovala závislost na The Name Game.


(Musíte uznat, že je to dost chytlavá záležitost.)


Každopádně Asylum je moje zatím nejoblíbenější série, tak uvidíme, jestli ji nějaká předčí. :) Téhle sérii bych dala 5/5.

3. SÉRIE - COVEN

Od téhle série ještě nebyly odvysílané všechny díly, a já sama jsem neviděla všechny, co zatím byly, ale pokusím se nějak shrnout dojem z těch prvních několika epizod, co jsem viděla.

Takže tentokrát se dostáváme do něčeho, co bych nazvala tak trochu "moderní Bradavice", prostě škola pro mladé čarodějnice, do které právě přijede Zoe. Vede je Cordelie, jejíž matka Fiona je "Nejvyšší", čarodějka, která má všechny dary. (A je to děsná mrcha. :D )
Jelikož jsem zatím neviděla všechny díly, můj názor je prozatím takovýto - atmosféru to podle mě nemá takovou jako v Murder House a Asylum, i když napínavých scén se tam najde taky dost. Strašně mě potěšilo, že v téhle sérii hraje Kathy Bates, od té doby, co jsem ji viděla v Misery nechce zemřít, ji mám jako herečku dost ráda. (I když tam hraje takovou - no, nechci se vyjadřovat až tak sprostě - stačí, když řeknu, že ji nemám ráda? :D ) Zatím se to docela slušně drží, tak doufám, že se to udrží. Prozatím 4/5. :)
EDIT (po shlédnutí všech dílů): POZOR, OBSAHUJE SPOILERY! Tak Coven prozatím nejslabší série ze všech tří. Čekala jsem od toho víc, nebylo to ani zdaleka tak napínavé, jako předchozí dva díly, a bylo to točené spíš pro puberťáky (na což bych si sice neměla stěžovat, když mi je patnáct, ale jak vidíte, stěžuju si :D), řada postav mi tam přišla otravná, vlastně jediné čtyři postavy, které jsem tam měla opravdu celou dobu ráda, byly Fiona (která byla taková ta správná mrcha), Cordelie, Misty a Myrtle. Poslední díl mě neskutečně naštval - sice jsem přála Cordelii, že se stala novou nejvyšší, ale stejně tak jsem to přála i Misty - a mohl by mi někdo proboha říct, čím si Misty zasloužila to peklo? Na druhou stranu jsem byla hodně ráda, že aspoň Kyle uškrtil tu protivnou Madison. Covenu dávám 3/5. A ještě poslední slovo na konec...

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ilía Ilía | E-mail | Web | 25. ledna 2014 v 23:18 | Reagovat

AHS (páni, to zní jako nějaká nemoc :-D) zatím dost zdařile odolávám. Nemám moc ráda horory...a lekačky :-D
Když ale tak vychvaluješ ten jejich černý humor...možná bych kvůli tomu pár infarktů přetrpěla... :-D

2 Lyra Lyra | E-mail | Web | 26. ledna 2014 v 23:19 | Reagovat

Jak horory ráda nemám, tento seriál jsem si oblíbila a i když jsem doposud neviděla třetí sérii, určitě to někdy napravím!
Stejně jako tobě se mi nejvíce líbila druhá série, většina diváků preferuje první, ale mě prostředí Briarcliffu zaujalo více než strašidelný dům, asi záleží na vkusu. Dokonce ani ti zelení mužíčci mi nevadili - a Laně jsem fandila tak jako už dlouho žádné seriálové postavě. :-)
První řada nebyla špatná, ale druhá ji dle mého názoru předčila. Možná je to tím, že mi nebyla sympatická rodinka Harmonových a páru Violet/Tate jsem nikdy nepřišla na chuť. Hayden byla hrozná mrcha, tu opravdu ráda nemám, takže v tom nejsi sama. :-D

3 Melanie Melanie | Web | 28. ledna 2014 v 17:36 | Reagovat

[1]: Jak jsem psala, AHS horor není. Je sice fakt, že já už jsem na horory dost zvyklá, takže mě už není tak lehké vyděsit jako třeba před 2 lety (i když já bych se před dvěma lety pravděpodobně bála i např. u Carrie apod.), ale stejně myslím, že se bát nemusíš. :-) Určitě se podívej.

[2]: Já Laně taky dost fandila, ale za pár věcí jsem ji měla chuť uškrtit. Mně teda Harmonovi sympatičtí byli, teda jen Vivien a Violet, Benovi jsem měla chuť ukopnout hlavu, kdykoli se objevil na obrazovce. :-D A Violet a Tate podle mě dodávali první sérii takový šmrnc, ale tak sto lidí, sto chutí. :-) A jsem ráda, že v tom s Hayden nejsem sama. :-D

4 Julča Julča | Web | 7. února 2014 v 16:15 | Reagovat

Zatím jsem u první řady a Tate je naprosto boží.. A seriál? Skvělý, dokonalý!!

5 Erika Erika | Web | 9. února 2014 v 14:28 | Reagovat

milujem tento serial som velmi smutna že sončila 3 seria a čakam kym už v&jde 4 seria circis :)

6 Melanie Melanie | Web | 16. února 2014 v 10:28 | Reagovat

[4]: přesně tak :D

[5]: tvůrci seriálu říkali, že Circus nebude, že vážně neví, kde to lidi vzali, každopádně bude něco jiného :-)

7 Verča Verča | 24. května 2014 v 12:51 | Reagovat

od kolika let to je?

8 Melanie Melanie | Web | 24. května 2014 v 13:22 | Reagovat

[7]: Není to věkově omezené, jestli chceš, můžeš se na to dívat :-)

9 Babetkka Babetkka | Web | 26. února 2015 v 0:19 | Reagovat

J american horror story přímo miluju .. U první serie jsem si taky strašně oblíbila tatea a Violetku .. Srašně jim to spolu slušelo ..Taky mi hodně k srdci přirostla Moira ..  ale to až na konci 3. dílu .
U druhe serie jsem si připadala jako blazen (i když se vlastně o blainec jednalo) a to jen díky pisničky dominigue ..
3. serie je dokonala <3
4. serii sjem ještě neviděla aleplanuji ..
5. serie se tedka natačí a mooc se na nic těším <3 ???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama