Ti druzí

3. února 2014 v 7:21 | Melanie |  Filmové recenze
Je konec druhé světové války a Grace (Nicole Kidman) s dvěma dětmi čeká v Jersey na manželův návrat z bojů. Děti trpí alergií na sluneční světlo - jejich rozlehlý dům je proto celý potemnělý a v jeho zšeřelých zákoutí se kromě Grace, dětí a služebnictva skrývá cosi dalšího.

Horor / Mysteriózní / Thriller / Drama
USA / Španělsko / Francie / Itálie
2001
101 minNa tenhle film jsem narazila úplnou náhodou na čsfd, když někdo v hodnocení k jistému filmu zmínil právě Ti druzí. No a jelikož to nevypadalo špatně, rozhodla jsem se to stáhnout a podívat se na to.

Hned jak si pustíme film, ocitáme se v opravdu rozlehlém domě, s velkou zahradou okolo. Jelikož obě děti Grace mají velmi neobvyklou nemoc, díky které nemůžou na světlo, musí být v místnosti, kde právě jsou, zatažené závěsy a absolutní přítmí - svítit může jenom jedna lampa. Kromě toho je všude kolem hustá mlha, takže nikdo nemůže vyjít z domu, jinak by se v té mlze a lesích okolo asi ztratil. Navíc se na začátku filmu dozvídáme, že v domě není ani elektřina. Je to zkrátka ten typ prosředí, ve kterém asi nebude nikdo natáčet něco jiného než horor.
Do domu přijdou tři noví sloužící - Grace si podala inzerát poté, co se před týdnem staré služebnictvo spakovalo a bez vysvětlení odešlo, dokonce si nikdo ani nepřišel pro výplatu. Zhruba v tu chvíli se v domě taky začnou dít zvláštní věci - a postupně je jasné, že všichni sloužící o tom něco vědí a nejsou tu náhodou - nikdo ale neprozradí, o co jde, a jediná ze sloužících, která by možná něco řekla, je bohužel němá a neumí ani psát... prostě pech, no.

Během filmu jsem byla nadšená, že je to zase jeden z těch filmů, co nehrají na litry krve ani na vizuální efekty, a spíš na atmosféru (které se v potemnělém domě najde víc než dost) a tajemnou hudbu. Vážně, při hodně scénách vám bude běhat mráz po zádech, i když lekačky jako takové tam vážně vyloženě nejsou. (No - jednou ke konci filmu jsem tam sebou trhla přímo parádně.)
Pokud jsem byla vyloženě znepokojená z nějaké postavy, pak to byla Gracina dcera Anne. Už na první pohled na mě působí tak trochu zvláštně - často jsem si říkala, jestli za tím vším, co se ve filmu děje, nějak není právě ona. Celou dobu totiž tvrdí, že vidí nějakého kluka jménem Viktor a povídá si s ním, její máma ani bratr jí to ale pochopitelně nevěří... Celou dobu na mě Anne prostě působila takovým dost zvláštím dojmem. Nikdy nezapomenu na dvě scény - na tu, kdy v ložnici mluví s Viktorem a na tu, kde si zkouší šaty (na biřmování, mám dojem) a Grace za ní přijde a ptá se jí, kdo je. Navíc se před jednou sloužící zmíní o tom, že "maminka zešílela" - a Grace opravdu vypadá jako že má nervy na pochodu, občas vztekle vybuchne, prostě vynervovaná ženská. (Proč se mi zdá, že v poslední době 2/3 ženských v hororu jsou samé hysterky, které na všechny kolem ječí?) Ne že bych se jí divila - pečovat o dvě děti s alergií na světlo musí být dost nervující. A od té doby, co se tam začnou dít ty zvláštní věci (otevřené dveře, které by měly být zavřené a bouchání na schodech je jen začátek), se to s ní pochopitelně zhoršuje.
Film má hodně zajímavou pointu, pochybuju, že by to někdo předem odhadl. Mě to tedy rozhodně nenapadlo, a byla jsem dost překvapená. Film prostě doporučuju. Pokud máte aspoň trochu rádi napínavé filmy, rozhodně nebude ztráta času, když se na to podíváte.

5/5


Doporučuju nedívat se na trailer, hodně zajímavých scén je tam totiž prozrazeno.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 6. února 2014 v 18:47 | Reagovat

Horory příliš nemusím (jsem hrozný strašpytel), ale na tento film jsem se podívala, protože v něm hraje můj oblíbený herec Christopher Eccleston (nakonec tam měl stejnak jen malinkou roličku, takže jsem si ho příliš neužila :-)). Film se mi líbil, ale nejsem si jistá, jestli bych ho chtěla vidět podruhé. Jistě by to bylo o něčem úplně jiném, když už vím, o co v něm ve skutečnosti šlo, ale mé nebohé, těžce zkoušené nervy by to nemusely podruhé vydržet. :D Každopádně souhlasím s tebou, že se jedná o jeden z těch lepších hororových filmů - takových, které se zakládají na něčem jiném než jen prolívání desítek litrů krve, není nikdy dost!

2 Peter Cross Peter Cross | Web | 2. března 2014 v 14:57 | Reagovat

Naposledy jsem tenhle film viděl před pár lety, ale doteď ho mám vrytý do paměti, protože se jednalo o jeden z nejlepších hororů co jsem kdy viděl. U hororů jsem se nikdy moc nebál, ale ta scéna, když jsou ty dvě malé děti v pokoji a někdo tam roztahuje ty závěsy, no to jsem myslel, že mě klepne! :D A co se týče konce.. Vůbec jsem to nečekal a čuměl jsem na to s otevřenými ústy. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama