Méně je někdy více

20. dubna 2014 v 10:09 | Melanie |  O psaní
Setkali jsme se s tím asi všichni, ať už v nějaké knížce, filmu nebo v amatérské povídce na nějakém serveru. Hrdina, který umírá pomalou a děéésně dramatickou smrtí. Ten šílený vrah, který chce zabít hlavní hrdinku. Dva lidé, kteří si právě vyznávají lásku. Všechno značně zdramatizované, až se normální čtenář vzmůže jen na nechápavé "Eh?"

Víte, já mám sama nějaké ty sklony k melodramatičnosti. Často mám v něčem pokus o srdcervoucí scénu, která nakonec ve výsledku nepůsobí tak, jak bych chtěla, protože je prostě... přehnaná. Když si povídku po sobě čtu, většinou to naštěstí odhalím a upravím. Můžete být rádi, že jste mě neznali, když mi bylo jedenáct. Bylo to se mnou mnohem horší.

Pepa Vomáčka se zmučeně zadíval do deštěm zmáčené tváře Toničky Polívkové. "Miláčku, prosím, ne," zašeptal. "Neumírej!"
Toničce se zachvěly rty. "Lásko," zašeptala z posledních sil. "Postarej se o moji sestru. Miluju tě." A potom naposledy vydechla a z jejích očí vyprchal život.

Dobře, tohleto už je celkem extrém, ale chápete, o čem mluvím, ne?

Pokud se budete snažit scénu napsat tak, aby to ve čtenářích vzbudilo co největší emoce, tak si to kapku hlídejte. Jinak to možná bude tragédie, ale trochu jinak, než jste si to představovali vy. Což se týká nejen těch "umíracích" scén, ale i těch milostných. Když si budou dva lidé pořád jenom vyměnovat sladká slůvka, až z toho čtenáři dostanou cukrovku, bude to působit spíš směšně, než romanticky.

Ti z vás, kteří si ještě pamatují úvod článku, se možná diví, jak do toho všeho zapadá ten šílenec. Hned se k tomu dostanu.
Máte takovou klasickou hororovou situaci. Hlavní hrdinku, ideálně poslední přeživší, pronásleduje šílený vrah, který se ji samozřejmě snaží zabít. A jelikož šílenec pochopitelně musí vypadat jako šílenec, tak často dochází k dalšímu přehánění.
Takový šílenec má ve tváři zuřivý výraz a obvykle vydává nějaké ty hrozné skřeky, asi aby bylo vidět, že je prostě táák strašně šílený. Jenže u toho pochopitelně nezůstáváme, on má i nějaký ten zlověstný smích (jak to mezi těmi skřeky vydává, nemám tušení) a navíc zuřivě koulí očima a po bradě mu tečou sliny. A jelikož to pořád ještě nestačí, tak on má celé oblečení od krve, zuřivě mává sekerou (taky zkrvavenou), to oblečení od krve má roztrhané...

Jo, to je už taky extrém, ale vážně, na podobné věci jsem už několikrát narazila. Ve filmech a knihách naštěstí až tak moc ne, ale v povídkách na blogu je toho hodně.

Co tím chtěl básník říct? No, v podstatě totéž co u těch scén. Pokud vaší postavě budete přidávat pořád další a další věci, abyste ukázali, jak šílená (zlá, hodná...) ve skutečnosti je, bude to ve výsledku působit přeplácaně a jediný výraz, který vám čtenáři u povídky nahodí, bude tento:A to ještě v tom lepším případě.

Jen tak na okraj: Víte, co mi v hororech navozuje vážně nepříjemný pocit (když to filmaři umí, tak mě to i děsí)? Takoví ti lidé, kteří jsou dokonale milí a příjemní, samý smích a vy přitom víte, že jsou to ve skutečnosti psychopati a masoví vrazi. Taková sladká, malá holčička v šatičkách... jo, z těch se klubou ti nejhorší lidé pod sluncem (samozřejmě, zase se to nesmí přehnat). Pokud nevíte, jak to myslím, pusťte si film Orphan. Ta mrcha Esther je vážně děsivá.


Taková hodná a milá holčička, no ne?

Klidně si ve svých dílech mějte umírací a romantické scény a šílence, ale dejte si bacha na přepískutí. Pak vám to nikdo nesežere, i kdyby jste mu to servírovali na zlatém podnose.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Snow Snow | E-mail | Web | 23. dubna 2014 v 17:43 | Reagovat

Musím říct, že máš uplnou pravdu... Taky mě to někdy štve, ale naštěstí, co jsem tak zatím četla, tak byla ukázka Pepy Vomáčky :D

Ale máš naprostou pravdu... na některých stránkách jsem se u nějaké té částí brečela smíchy než abych uronila slzu smutku... :)

2 Frána Frána | Web | 25. dubna 2014 v 17:02 | Reagovat

Abych pravdu řekla, docela jsi mě pobavila tím šíleným smíchem a děsivými skřeky. Také už jsem párkrát zažila, že si autoři nedali pozor, co jejich postava vlastně dělá. Zase na druhou stranu, já se někdy také neohlídám :D Určitě velmi přínosný článek pro začínající i pokročilé pisálky :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama