Podivní (2010)

9. května 2014 v 10:34 | Melanie |  Filmové recenze
Šerif David Dutton (Timothy Olyphant) z provinčního městečka Ogden Marsh má nudnou práci: jeho úkolem je dohlížet na pořádek v útulném zapadákově, ve kterém se většinou nic moc neděje. Jednoho dne se ovšem jeho město změní k nepoznání. Spořádaní spoluobčané se začínají chovat zpočátku jen podivně, postupně se z nich ale stávají zuřivé vraždící bestie. Zdivočelí sousedé a přátelé se množí, nákaza šílenství se rozšířila po celém městečku a obyvatelé se navzájem vyvražďují. Šanci uniknout nemají ani ti, kteří zůstávají normální. Město obklíčila armáda a ozbrojenci ve skafandrech nekompromisně čekají, až se obyvatelé Ogden Marsh navzájem zlikvidují...

Mysteriózní / Horor / Thriller / Sci-Fi
USA / Spojené arabské emiráty
2010, 101 min.

Ke snímku Podivní jsem se dostala přes jistou stránku o hororech na facebooku. Jelikož podle děje to nevypadalo nijak zle a hodnocení bylo celkem pozitivní, rozhodla jsem se film shlédnout.

Podivní je remake stejnojmenného filmu z roku 1973 od Romera (myslím, že většině lidí asi něco říkají jeho filmy jako Noc oživlých mrtvol nebo Úsvit mrtvých). Bohužel jsem původní film nenašla, takže porovnání tohoto remaku s originálem se nekoná.

Na úplném začátku filmu jsem si říkala, jakou kravinu jsem to proboha zase sehnala, že tenhle odpad nemohl nikdo normální doporučit. Popravdě řečeno, kdybych se zrovna v tu chvíli, kdy jsem se rozhodla dívat, tak příšerně nenudila, asi bych to i vypnula. Ale udělala jsem dobře, že jsem se dívala dál, protože ve chvíli, kdy se to začalo rozbíhat, mě to přikovalo na židli (omlouvám se za ten výraz, ale nic výstižnějšího mě nenapadá).

Film se bohužel neubránil spoustě klišé a předvídatelnosti. Je vám naprosto jasné, kdo kdy koho zachrání, samozřejmě v poslední chvíli a popravdě řečeno jsem měla dojem, že bych si mohla vzít nějaký seznam nejčastějších hororových klišé a odškrtávat si - jo, tohle tam bylo, tohle taky... Film vás tedy ničím nepřekvapí, ani zápletka není kdovíjak originální a šokující - nákaza, šílenci, biologické zbraně - kdo z nás to ještě nikdy v ničem neviděl? (Na druhou stranu se snímek jednomu velkému klišé vyhnul, a sice nelogickému chování postav. Většinou se tam hrdinové chovali uvěřitelně a racionálně, s tím jsem problém neměla.)

Co tedy táhne film nahoru? Určitě kvalitní atmosféra, občas se mi zdá, že tvůrci až moc sázeli na lekačky, ale fajn, napínavé to bylo, děsivé taky, v tomhle směru výhrady nemám. Pokud patříte do řad lidí, kteří mají rádi krvavé vyvražďovačky, tak si na svoje taky určitě přijdete (scéna s vidlemi, fuj fuj), na druhou stranu ty, kteří tohle příliš v lásce nemají, to ani moc neznechutí (ledaže by měli extra slabý žaludek). Akční scény jsou taky fajn. A další plus patří hereckému obsazení. Ústřední dvojici postav hrají Timothy Olyphant (pokud jste fanoušci Kinga, možná ho znáte z adaptace Pavučiny snů) a Radha Mitchell (Silent Hill, Náhradníci...), kteří jsou sympatičtí a velmi dobře hrají. Jejich postavy jsou taky sympatické, oblíbila jsem si je a fandila jsem jim celý film. (Což je určitě plus, u hodně hororů, které jsem viděla, jsem si nic nepřála víc, než aby ti idioti už konečně umřeli.) A o vedlejších postavách platí to samé, i když jsem si je neoblíbila až tolik, jako hlavní hrdiny.

Co mě ale strašně naštvalo, byl konec. Vlastně naštvalo, to je hodně slabý výraz. Popravdě jsem ještě den po shlédnutí filmu vážně uvažovala o tom, že přizabiju všechny, kteří měli nějaký podíl na tom, že to skončilo tak, jak to skončilo. Ale chystá se prý pokračování, tak třeba ten špatný dojem z konce trochu spraví.

Sečteno a podtrženo - Podivní rozhodně není špatný film. Vlastně je to hodně dobrý film, který bohužel táhnou dolů laciná klišé a rádobynečekané zvraty. Pokud ale máte rádi horory, tak tenhle film rozhodně není ztráta času.

3/5

Trailer zase projednou ukazuje až moc těch "zajímavých" (víte jak to myslím, ne?) scén, takže bych vám doporučovala se na něj nedívat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Dawn Dawn | Web | 9. května 2014 v 17:31 | Reagovat

Zbožňuju krev a vyvražďování! :3 Pokud je tam ale vážně tolik klišé, tak nevím, nesnáším klišé...ze srdce. [:tired:] No, uvidíme :D Asi to zkusím.

Mimochodem spojení "přikovalo na židli" se mi náhodou líbí!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama