Jak se pozná dobrý horor?

20. srpna 2014 v 19:05 | Melanie |  Kryjte se, přemýšlím
Před několika dny jsem brouzdala na blozích a u jedné blogerky jsem rozklikla rubriku s recenzemi filmů, kde na mě okamžitě vyskočil nápis Horory - část 2 (nebo tak nějak, nepamatuju si to přesně). Byla jsem zvědavá, tak jsem si to rozklikla s nadějí, že zase získám tip na něco, co by se mi mohlo líbit.
Nejen, že o žádném z hororů nebyla žádná informace kromě názvu a plakátů - prostě nic o ději a o hercích, co tam hrají - a ke každému filmu byla tak jedna věta, což je něco, co bych recenzí nenazvala, ale když jsem jela tím seznamem, zaskočila mě větička napsaná k jednomu z filmů: "Nebavilo mě to, nikdo tam neumřel a nebyla tam skoro žádná krev, takže nic moc."


Jak vám napovídá gif výše, na toto sdělení jsem zůstala jen nechápavě zírat. Protože absolutně nedokážu pochopit, jak někdo může posuzovat, jestli je horor dobrý nebo špatný, podle těchto měřítek.
Já osobně si pod pojmem "horor" představím film nebo knihu, u které se budu bát, v noci nebudu moct usnout, a možná budu mít i noční můry. Taky jsem už dost hororů viděla nebo četla, a většina z těch, které mě vyděsily, měla minimum mrtvých postav a minimum krve. Takže podle mě horory nejsou o tom, kolik postav tam zařve.
Abyste mi rozuměli, ten film mohl být dobrý a taky nemusel. Já jsem ho neviděla, a dokonce mi už vypadl z hlavy i název. Kdyby autorka článku napsala něco ve smyslu: Nelíbilo se mi to, protože to nemělo atmosféru/herci hráli hrozně/příběh stál za houby/whatever, tak to beru. Ale říct, že to nebyl dobrý horor, protože tam nebyla krev?

Dobře, ale jak tedy poznat dobrý horor?

Především - je jasné, že každý má strach z něčeho jiného. Já se například bojím klaunů a panenek, takže třeba z Annabelle z The Conjuring jsem měla nahnáno (přesto se chystám do kina na spin-off o ní). Někdo se mi teď třeba vysměje, jiný bude přikyvovat, že ta panenka byla fakt děsivá. Takže to, z čeho já budu podělaná, bude někdo hodnotit jako zívačku, a naopak o něčem, co ostatní můžou hodnotit jako strašně děsivé, já budu prohlašovat, že tam nebylo nic, u čeho bych se bála. Nemluvě o tom, že někdo, kdo už má nakoukáno víc hororů, se nejspíš nebude bát tak, jako někdo, kdo vidí horor poprvé.
Taky má každý jiný vkus, takže zatímco já moc nemusím found footage, jiného to může bavit, a naopak duchařiny, na kterých já ujíždím, se někomu vůbec nemusí líbit. To je ale všechno jasné, hodnocení filmů vždycky bude alespoň z části subjektivní, takže zatímco mně se může nějaký film líbit, někdo jiný ho třeba ztrhá jako naprostý odpad.
Občas se taky setkávám s názorem, že horor, za který filmaři moc peněz neutratili, prostě nemůže být dobrý. Já se ptám - a to jako proč? To platí nějaká přímá úměra, že čím větší náklady, tím lepší film? No, to by bylo snadné, kdyby to tak bylo! Stačilo by se mrknout na rozpočet, a hned bychom věděli, jestli to stojí za to! Bohužel to takhle jednoduché není, a i s malým rozpočtem se dá natočit dobrý film, stejně jako film, za který se vyházel majlant, může být naprostá kravina.
Kapitola sama pro sebe je, když někdo hodnotí nějaký starší horor a komentuje to slovy: "Efekty a triky jsou teda mizerné," a zapomene si uvědomit, že na tu dobu je to hodně slušná práce. (Samozřejmě existují i horory, které mají mizerné triky i na tehdejší dobu.)

Nějaký "univerzální" návod, jak poznat dobrý horor, asi neexistuje, protože je to hodně individuální. Jen bych vás vážně prosila, abyste horory neposuzovali podle toho, kolik lidí tam zařve, a jak krvavou smrtí, protože o tom horory vážně nejsou (má to asi stejnou logiku, jako kdybych nadávala, že je Titanic blbost, protože je to romantický film a ty přece musí končit šťastně), a už vůbec ne podle rozpočtu nebo roku, ve kterém byl natočený. Jak praví tetička Wiki, horor je umělecký žánr, jehož cílem je u čtenáře nebo diváka vyvolat pocit strachu a děsu. No, a to, co vyděsí vás, to už je právě ta individuální záležistost.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Arvari Arvari | E-mail | Web | 21. srpna 2014 v 19:11 | Reagovat

Teda, já celkově na horory nekoukám, protože čím jsem starší, tím snáz se vyděsím... Ale ani dřív mě nebavily ty krváky, kde jen lítají střeva. To totiž není děsivý, to je prostě jen nechutný. A to je podle mě prostě rozdíl. Mě děsí právě takový ty klasický 'něco nás pronásleduje a my netušíme, co to je', případně ty duchařiny, no... :-D Ale říkám, já na horory prakticky nekoukám. Stačí mi ty díly Doctora, kde jsou Weeping Angels. Nikde ani kapka krve a já se stejně pokouším vmáčknout do polštáře... :-D

2 Hanyuu Hanyuu | Web | 22. srpna 2014 v 23:12 | Reagovat

Na Annabell se taky chystáme, doufám, že to bude aspoň tak dobrý jako The Conjuring.
Jinak, jak poznat dobrý horor tak úplně nelze říct. On má fakt každý to svoje. Jen si myslím, že přesně podle toho, co lidé považují za dobré horory, se dá hodně poznat, co za lidi asi to je. :-D

3 Melanie Melanie | Web | 22. srpna 2014 v 23:24 | Reagovat

[1]: Ty krváky taky nemusím, to podle mě ani není horor. Já na horory koukám dost ráda. Tenhle rok jsem navíc chytla na jeden předmět učitelku, která má taky ráda horory a čte Stephena Kinga, takže jsem si s ní celý minulý rok vyměňovala tipy. :-D (Nebo spíš - já jsem říkala jí, co jsem viděla, a ona, že se na to mrkne. :-D) Takže díky ní jsem se na ně začala dívat ještě víc. :-D Já to říkám furt, že ta škole má na mě špatnej vliv... :-D

[2]: Annabelle podle traileru vypadá celkem dobře... bohužel ty trailery můžou být dost zavádějící. Jo, a co za člověka jsem teda já, když mám ráda právě věci typu The Conjuring nebo The Others apod.? :-D

4 Lyra Lyra | E-mail | Web | 26. srpna 2014 v 11:54 | Reagovat

S touto slečnou bych si tedy nerozuměla, protože se naopak dívám většinou na horory, kde krve teče málo nebo dokonce žádná. Přijde mi ale, že její prohlášení přesně ladí se současným trendem v hororu, tj. více krve + více násilí + více zabíjení = lepší film. Atmosféra nula. Máš pravdu, že je důležité, jak film zapůsobí na diváka, třeba já se klepala jako blázen u filmu "Ti druzí" a nepamatuji si, že by tam někoho podřezávali, nebo něco podobného. Jsou věci, které se dají hodnotit víceméně objektivně - kvalita scénáře, herecké výkony, kamera, atd., ale celkový efekt a to, jak film přijme ten který divák, je již čistě individuální podle jeho osobních preferencí, předchozích zkušeností, povahy a takto bych mohla pokračovat hodně dlouho.
Btw., narazila jsem na blog, jehož autorem je člověk, který zbožňuje horory a často o nich píše. Již má na blogu neuvěřitelně mnoho recenzí a ačkoliv horory nepatří mezi můj oblíbený žánr, již jsem našla několik, na které se chci podle jeho popisu podívat. Při čtení toho blogu jsem si okamžitě vzpomněla na tebe a tak ti sem hodím odkaz, pokud ho neznáš, myslím, že by se ti mohl líbit. :-) - http://solo-solosworldofhorror.blogspot.cz/

5 Hanyuu Hanyuu | Web | 26. srpna 2014 v 23:14 | Reagovat

[3]: No, já to myslela spíš tak, že jak na tom musí být mentálně, když se vyžívají ve filmech, kde každou chvíli někomu trčí kosti z těla, valí se mu střeva z břicha a všude stříká krev... :D

6 Melanie Melanie | Web | 27. srpna 2014 v 15:12 | Reagovat

[4]: Ti Druzí je podle mě skvělý film, i když jsem se u něj neklepala, ale napjatá jsem byla pořádně a u té scény na konci, kde se Anne a Nicolas schovávají ve skříni, jsem se pořádně lekla. :D (A dvě scény z toho filmu už nejspíš nikdy nezapomenu.) Blog neznám, takže děkuji za tip.

[5]: Aha... :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama