Lizzie Borden Took an Ax

31. srpna 2014 v 1:21 | Melanie |  Filmové recenze
Po trošku delší době tu mám pro vás zase další filmovou recenzi. (O prázdninách jsem moc času na filmy neměla.)

Skutečný příběh Lizzie Borden (Christina Ricci), mladé ženy, která byla obviněná z vraždy svého otce a nevlastní matky v roce 1892.

Drama/Thriller/Mysteriózní/Krimi
USA
2014
91 min.
Film Lizzie Borden Took an Ax z letošního roku není příliš známý, ale jméno Lizzie Borden spoustě z vás určitě něco říkat bude. Lizzie Borden byla podezřelá, že zabila sekerou svého otce a nevlastní matku. Pokud by snad někdo nevěděl o tomto případu nic, nebudu prozrazovat, jak to dopadlo, abyste si to užili ve filmu.
Název pochází z říkanky, která se v Americe dodnes opakuje:

Lizzie Borden took an ax
Gave her mother forty whacks;
When she saw what she had done
Gave her father forty-one!

Do role Lizzie Borden byla obsazena Christina Ricci, no kdo by ji neznal jako Wednesday Addams? Christina je velmi dobrá herečka, které tyto role sedí, a v tomto filmu odvádí dobrou práci. V roli její sestry Emmy jí sekunduje Clea DuVall, kterou já mám zafixovanou jako Wendy, přítelkyni Lany Winters z American Horror Story: Asylum, i když jsem ji viděla i v několika dalších filmech, a je to velmi talentovaná herečka.
V roli rodičů těchto dvou sester, Andrewa a Abby, se objevují Stephen McHattie a Sara Botsford. Ti se tam sice moc neohřejí, nicméně se slušně rozehráli v rámci možností. Víc prostoru než Sara dostává Stephen McHattie, kterého sice neznám, ale určitě se podívám na nějaké další filmy s ním. Vesměs k hereckým výkonům nemám moc co dodat, casting je v tomhle filmu opravdu dobrý.

Vzpomněla jsem si na tuhle písničku (vnímejte text)
Film začíná trochu nevýrazně, nic moc se neděje, a trvá to téměř do konce první třetiny filmu, než se konečně dostaneme ke smrti obou rodičů. Pokud tedy předkousnete tento poněkud nevýrazný start, film se přehoupne do akčnější části - vyšetřování, uvěznění Lizzie a soud. Potom se už tedy rozhodně nebudete nudit. Film trvá zhruba hodinu a půl, což je podle mě v tomto případě ideální délka - není to ani moc utahané, ale ani to nemá až příliš rychlý spád. A závěr filmu se mi moc líbil.

Vinna, nebo nevinna?
Pokud je některá část filmu, ke které mám vyloženě výhrady, je to soundtrack. Při poslouchání jsem si říkala: WTF? Některé písničky podle mě do filmu vůbec nezapadaly, a jen zbytečně rušily atmosféru - a vůbec, ve filmech mám radši instrumentálky a zpěv jenom při závěrečných titulcích. Vážně, pokud se na to někdo z vás podívá, jsem zvědavá, komu se bude soundtrack líbit.
(A mám pro vás ještě jedno upozornění: Pokud umíte anglicky, koukejte bez titulků! Nevím, jestli umím tak blbě hledat, ale ty jediné, co jsem našla, byly tak mizerné, že mi jenom zkazily požitek z filmu, protože jsem několikrát musela luštit, co tím sakra chtěl básník říct - a většinou se mi to ani nepovedlo.)
Naopak po vizuální stránce je to dobrá podívaná - dobové kostýmy a účesy, a dobrá kvalita obrazu. (To samozřejmě záleží taky na tom, v jaké kvalitě to seženete, ale já si nemůžu stěžovat.)

No, řekněme si to na rovinu - mohlo to dopadnout mnohem líp. Nebýt dost protahovaného začátku a toho příšerného soundtracku, hodnotila bych výš. Jenže taky to mohlo dopadnout mnohem hůř. I když to svoje mouchy má, myslím, že je to dobrý film, který rozhodně stojí za shlédnutí. (I kdyby jen proto, abyste se poučili, že pokud vaše děti vypadají jako neviňátka, měli byste schovat sekeru.)

3/5

Trailer:


(Zdroj všech obrázků: csfd.cz)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 5. září 2014 v 21:24 | Reagovat

Tenhle film mě zaujal :) Dívám se na takové filmy a i moje kamarádky vyhledávají podobný styl, takže mě překvapuje, že jsem o něm neslyšela... díky za tip :)

2 Melanie Melanie | Web | 5. září 2014 v 22:05 | Reagovat

[1]: Není za co, dej potom vědět, jak se ti to líbilo. :-)

3 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 6. září 2014 v 21:18 | Reagovat

Na to se mrknu :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama