Zatímco spíš / Mientras duermes

9. září 2014 v 16:38 | Melanie |  Filmové recenze
Thriller /Horor /Drama
Španělsko
2011
102 min


César pracuje jako vrátný v bytovém domě v Barceloně. S úsměvem otvírá dveře nájemníkům a vyřizuje jejich stížnosti. Není to sice ta nejlepší práce na světě, ale on o změně místa neuvažuje. Jeho práce mu totiž umožňuje poznat všechny nájemníky domu, jejich denní harmonogram a zvyky. Ví o všech jejich příchodech a odchodech, zná jejich slabé stránky i tajemství. Může dokonce ovládat jejich životy, jitřit otevřené rány a ponořit se do nich. A to vše, aniž by proti němu vzniklo jakékoli podezření.

(Zdroj obrázku a textu: čsfd)


Už si nepamatuju, jak jsem se k tomuto filmu dostala. V počítači mi ve složce s filmy zabíral místo už docela dlouho, ale pořád jsem se jaksi nedostala k tomu, abych se na něj podívala. Dneska se mi to ale podařilo, a tady na něj máte recenzi.
Nevím, který "odborník" to na čsfd zahrnul mezi horory, jelikož tohle není horor ani náhodou, a pokud budete čekat, že se budete bát, tak pro vás tenhle film bude zklamání. Naopak, pokud ho budete brát čistě jako thriller, budete spokojeni.

Celé to stojí především na hereckém výkonu Luise Tosara, který hraje hlavního záporáka Césara. Kdyby to herec zvrtal, celý film by šel do kytek. Luis Tosar ale hraje parádně, má i takový "záporácký" obličej, prostě mu toho záporáka žeru, a musela jsem si vyhledat celou jeho filmografii. Myslím, že jsem našla nového oblíbeného herce.
César je zakomplexovaný domovník, který nemůže být šťastný, tak se snaží, aby nebyli šťastní ani ostatní. Tentokrát se zaměří na Claru (perlička: hraje ji Marta Etura, Tosarova přítelkyně), která je šťastná, a on se jí snaží ten úsměv z tváře setřít všemi prostředky. V noci se jí vkrádá do bytu, schovává se pod postel (a to ještě není vše), ale ať dělá cokoli, nevychází mu to. A když si Clara přivede přítele, začíná se mu to vymykat z rukou úplně.

Teď už zbývá jen Clara. Bude to těžké... pořád ten úsměv. Každopádně myslím, že jsme na dobré cestě. Vymažeme jí ten úsměv z tváře. Chce to jen správný postup.Psychologie Césara je velmi dobře zvládnutá, motivace je uvěřitelná, a i když je to prostě hajzl, myslím, že s mu budete částečně i fandit.
Velkým kladem je to, že je celý film natočený právě z pohledu záporáka. Myslím, že kdyby to bylo naopak, byl by to jen další nevýrazný thriller, takhle se to ale velmi povedlo. Film diváka nešetří a je dost cynický. Ať čekáte cokoli, budete překvapení, a když už si myslíte, že nic horšího přijít nemůže, tak vás film vyvede z omylu.
První polovina je spíš taková klidnější (jestli se to tedy dá takhle nezvat), a v druhé polovině se to všechno rozjede naplno. O napínavé scény není nouze (Césarův únik z bytu) a celé to graduje až do skvělého finále, které diváka nešetří dvojnásob.

Zajímavé jsou i některé vedlejší postavy, například Ursula či Veronika (nevím přesně, jak se ta jména píšou), a konkrétně scéna s "filmem" pro Ursulu vládne.

Sice by se našlo pár věcí, které mi na filmu vrtaly hlavou (jak to, že Clara vůbec nic nepoznala a bolela ji akorát tak hlava?), ale jinak jde o velmi dobrý film, který stojí za to.

4/5


Trailer:


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hanyuu Hanyuu | Web | 10. září 2014 v 16:43 | Reagovat

Fakt jsem byla zvědavá, co na ten film povíš. Já z něj měla takové zvláštní pocity, jako jo, celkem to šlo, jen podle mého je prostě zbytečně nadhodnocený. Mě to fakt moc neoslovilo, i když to něco do sebe určitě mělo. :-D

2 Melanie Melanie | Web | 10. září 2014 v 17:13 | Reagovat

[1]: Tak každej na to má jinej názor, že :-D Mně se to dost líbilo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama