Prozření hrdinovo

6. listopadu 2014 v 19:17 | Melanie |  O psaní
Všichni jsme to už někde četli/viděli. Hrdina vyrůstá v nějaké sektě či něčem podobném, když najednou zjistí, že všechno, co mu kdy říkali, jsou blbosti.

Pro spoustu autorů je to velice aktraktivní téma, takže jsem v poslední době četla hodně příběhů o hrdinech vyrůstajících v prostředí, kde jsou jim vymývány mozky. Takový hrdina se většinou v podobném prostředí už narodil, celý život mu vtloukali do hlavy úplné blbosti a on to bere jako pravdu. Jednoho dne ale prozře, uvědomí si, že to celé je jedna velká fraška, a...
To je přesně ta chvíle, kdy by se vám před očima měla rozsvítit velká červená cedule s nápisem STOP.

Ono je moc hezké, že váš hrdina prozřel, ale jak k tomu prozření došlo? To si jen tak sám od sebe uvědomil, že to všechno jsou totální hlouposti? Prosím vás... a jak?

Znáte film Ostrov? Skupina je tam držena v obrovském areálu pod záminkou zamoření Země. Ve skutečnosti se na Zemi nic nestalo, ale tahle skupina jsou klony skutečných lidí, kterým mají v případě potřeby poskytnout náhradní orgány. V Lincolnovi 6-Echo, jednom z klonů, však začnou hlodat pochyby - jak to, že se do budovy dostal živý brouk, když je celá Země kontaminovaná? Potom se náhodou připlete k pokusu o útěk jednoho z klonů z operačního sálu, a tím vlastně zjistí pravdu.

Prima, to byl příklad, jak se to má dělat správně. Máme logický důvod, proč Lincoln pochyboval o tom, jestli je všechno, co jim říkají, pravda. Víme, jak nakonec pravdu zjistil (sice to bylo poněkud úsměvné, ale fajn). Teď se podíváme na to, jak by tohle fungovalo v případě, že by nastal problém, o kterém mluvím.

Lincoln 6-Echo žije v areálu pod záminkou zamoření Země. Najednou, jen tak z ničeho nic, bez zjevného důvodu, si začne pokládat otázky. Co když Země není zamořená? Co když nám tu všichni lžou? Nakonec se rozhodne z areálu uprchnout (ve filmu prchal i s kamarádkou), i když vlastně nemá záruku, že přežije, protože ta Země by opravdu mohla být kontaminovaná. To, že není, s jistotou zjistí teprve když odtud vyleze.
Teď mi dovolte položit jednu otázku. Který debil by tohleto udělal?

Nezapomínejte na to, že i když vy jako autor víte, že postavám lžou a ve skutečnosti jsou to jen pokusní králíci nebo zvířata na porážku, neznamená, že to vědí i vaše postavy. Předtím, než si vaše postava uvědomí pravdu, byste měli najít sakra dobrý způsob, jak si to uvědomí.

To samé platí asi tak stonásobně o sektách. Uvědomte si, že těmto sektám velí někdo charismatický, kdo má moc zmanipulovat obrovské masy lidí, kteří jej uctívají jako svého proroka, milují ho. Zároveň jsou psychicky terorizovaní, udržovaní ve strachu, jsou jim vymývané mozky. Neříkám, že by z této sekty nikdo nemohl prohlédnout, jen si prosím vymyslete dost dobrý důvod. Uvědomte si, že i když nám něco zní jako totální blbost, jim to bylo odmala vtloukáno do hlavy jako totální a nezpochybnitelná pravda.

O následném útěku ze sekty a přežívání ve světě, o kterém postavy téměř nic neví, by mohl být další článek.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Arvari Arvari | E-mail | Web | 7. listopadu 2014 v 23:08 | Reagovat

Jo, tohle je fakt, no, je na houby, když hrdina nějakým záhadným způsobem těží z informací, co nějak zůstaly v autorově hlavě. Jen doufám, že se mi něco takovýho taky nedaří psát, aniž bych si toho všimla... :-D

2 Lyra Lyra | E-mail | Web | 21. listopadu 2014 v 17:55 | Reagovat

Občas mám pocit, že někteří autoři nemají sebemenší představu, jak lidé uvažují a když píší a chtějí, aby jejich postava něco udělala, prostě ji k tomu násilně dotlačí, aniž by se byť jen na okamžik zamysleli nad tím, jestli její jednání dává smysl. Ostrov jsem zrovna viděla, tam to bylo zpracované poměrně dobře, osobně mám takovéto filmy o prozření ráda, ale musí být právě logicky zpracované. :-)

3 Melanie Melanie | Web | 23. listopadu 2014 v 10:53 | Reagovat

[1]: To doufám taky, protože se mi už několikrát stalo, že se mi např. detektiv vydal na nějaké místo, kde byla strašně důležitá indicie, ale tak nějak jsem zapomněla vysvětlit, proč na to místo šel :-D Když si toho všimneš, tak je to ještě v pohodě, horší je, když ne :-D

[2]: Taky mám tyhle filmy ráda. S tím násilným dotlačováním postav k něčemu mám taky trochu problém, zrovna včera jsem se trápila u jedné scény, jestli to je věrohodný, a jestli by se vůbec někdo takhle zachoval :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama