Jak se motivovat?

4. ledna 2015 v 20:58 | Melanie |  Kryjte se, přemýšlím
Tak nám skončil rok 2014 a jako pokaždé, i letos se vyrojilo mnoho lidí, kteří se rozhodli, že s novým rokem změní svůj život, něco se sebou udělají, začnou cvičit, naučí se nový jazyk, apod. Ale většina z nich to nevydrží a motivace je rychle opustí. Pokud patříte mezi ně, je tenhle článek pro vás. Co dělat, abyste u toho vydrželi?

(Obrázek ukraden z nějaké facebookové stránky, bohužel už nevím, které.)


1) Nedělejte z toho povinnost

Upřímně řečeno, nikdy si nedávám novoroční předsevzetí. Mám potom takový pocit, že to prostě musím udělat, že je to nějaká otravná povinnost a začne mi to lézt silně na nervy. Jeden takový příklad, i když ne zrovna z předsevzetí - jsem šílená knihomolka, ale přesto jsem ve škole vždycky nenáviděla povinnou četbu. Teď vůbec nejde o to, že by ty knihy byly nuda (což sice některé jsou, ale ne všechny), ale o ten hnusný pocit, že to prostě přečíst musím a nemám na vybranou. Takže jsem místo toho, abych tu knihu četla (nebo abych ji vůbec začala číst a zjistila tak, jestli to je nebo není nuda) hrála Simíky, byla na internetu, nebo jsem četla, ale něco úplně jiného. Snažila jsem se tu nepříjemnou povinnost odložit na co nejdelší dobu.
Neříkám tím, že byste si neměli dávat novoroční předsevzetí, ale pokud si je už dáváte, dejte pozor, abyste na to nemysleli jako na něco, co prostě musíte udělat, i když je to otrava.
No, tak dneska musím uklidit kuchyň, vyvenčit psa, opravit plot a učit se španělštinu - tak takhle opravdu ne.

2) Nevymlouvejte se

Už nevím, na kterém blogu jsem zahlédla větu "'Nemám čas' je dospělá verze pro 'Pes mi sežral domácí úkol'", ale plně s tím souhlasím. Kolik lidí říká, že nemá čas a přitom tráví několik hodin denně na sociálních sítích? Prosím vás, proč tohle děláte? Řešíte snad přes facebook záchranu světa?
Na druhou stranu, pokud přijdete domů pozdě večer totálně unavení a jediné, na co máte náladu, je lehnout si do postele s knížkou, případně před televizi s popcornem, nebo když se vám během dne přihodí pár nepěkných věcí, vy se cítíte na dně a nemáte náladu na nic, to nejsou výmluvy. V tom případě se do toho nenuťte, ani si nevyčítejte, že jste ten den nic neudělali (to souvisí s prvním bodem), jinak si to dost znechutíte.

3) Nechtějte všechno hned

Tak se jednoho dne rozhodnete, že zhubnete, takže si zajdete do fitka, nebo si najdete nějaký program na cvičení na počítači, nebo prostě něco, a začnete cvičit. Cítíte se super motivovaní. A vydržíte jeden den. A možná i dva dny. A někteří i týden. A vy jste nezhubli! Jak to? Vaše motivace si balí kufry a odlétá do teplých krajin, začínáte pochybovat, jestli to vůbec má cenu a nakonec s tím po dvou týdnech (nebo i dřív) seknete.
Problém je, že chcete všechno hned a strašně se divíte, když to takhle nefunguje. Ale ne! Jak je možné, že po čtrnácti dnech cvičení nemám postavu modelky? A tak vás to pochopitelně demotivuje.
Takže rada je jednoduchá - nečekejte za několik dní zázraky, protože ty se nedostaví. Musíte vytrvat, abyste něčeho dosáhli.

4) Nebuďte na sebe moc přísní

Zůstaneme na chvíli u toho příkladu se cvičením. Naplánujete si, že uděláte denně takové a takové cviky - a vy to nezvládnete, protože máte v háji fyzičku. Pak vám pochopitelně bude připadat, že je to na houby a že to nikdy nedokážete a motivace je pryč.
Máte v podstatě dvě možnosti. Ta první je zatnout zuby a makat - tu využívám nejčastěji. A ta druhá? Trochu slevte ze svých nároků na sebe. Když se vám to nedaří a je toho na vás moc, uberte. Přidávat můžete začít postupně, až se to s vámi trochu zlepší.

5) "Rozkouskujte" si cíl

Jo, takže v bodu 3 jsme si řekli, že to chce čas, aby výsledky byly vidět. No jo, ale pokud jste poněkud netrpělivější lidé, tak jak to vydržet a neseknout s tím? Dám vám příklad.
Dejme tomu, že váš cíl je naučit se plynně francouzsky. A najednou zjistíte, že je to těžké a připadá vám, že plynně rozhodně nikdy mluvit nebudete.
Takže na chvíli zapomeňte na to, že se chcete učit plynně. A dejte si menší cíl. Naučit se první lekci. Naučit se druhou lekci. Naučit se třetí lekci. A takhle dál a dál. Takhle to můžete dělat téměř se vším. Mám to ozkoušené a opravdu to u mě funguje!

6) Odměna a trest

Tenhle způsob nepoužívám (z několika důvodů mi nesedne), ale co já vím, vám třeba vyhovovat bude. Zkrátka jde o to, že když se vám zadaří (zhubnete pár kilo, překonáte další lekci ve francouzštině), koupíte si malou odměnu. Naopak, když na to budete kašlat, něco si zakážete.
Jak už jsem řekla, tohle mi nevyhovuje, takže s tím moc zkušeností nemám, ale někteří lidé z mého okolí tenhle způsob používají a opravdu je to donutí něco dělat.

7) Nečekejte na nic, začněte hned!

Spousta lidí čeká na začátek roku jako na jakýsi mezník, odkdy si začnou plnit svoje cíle. Ale podle mě je to blbost. Většina z těch lidí, kteří nezačnou hned, nezačnou nikdy. Takže přestaňte říkat, že začnete až prvního ledna, až v pondělí, až po narozeninách, nebo až si vymyslíte další výmluvy. Chcete se sebou něco udělat? Fajn. Začněte hned. Protože pak si budete prvního ledna říkat, kde byste byli, kdybyste začali už tenkrát.

8) Pochvalte se

Kašlete teď na kecy typu "samochvála smrdí" a podobná "moudra" a prostě se pochvalte. Už jste se zlepšili? Výborně! Máte právo říct si, že jste dobří. On to často za vás nikdo jiný neudělá.

9) Kašlete na demotivující okolí

Od svých přátel a rodiny pochopitelně čekáte, že vás budou motivovat a povzbuzovat. Že vás za úspěch poplácají po rameni a při neúspěchu vám pomáhat dál. A potom - bum. Najednou se někde zmíníte, co děláte a uvidíte nechápavé pohledy a otázky.
"A to jako proč?"
"A není to k ničemu?"
"Prosím tě, na to nemáš."
"Stejně u toho nevydržíš."
Moje rada zní - kašlete na to. Pokud je váš cíl naučit se třeba baskičtinu, tak do toho jděte, i kdyby si celé okolí ťukalo na čelo a říkalo vám, ať to vzdáte. Je to váš život, ne jejich.

10) Motivační obrázky apod.

Taky to nefunguje na všechny, třeba mně jsou nějaký motivační obrázky a motivační věty úplně na nic - prostě to není zrovna to, co potřebuju. To ale neznamená, že to nebude fungovat na vás. Zkuste si nějakou takovou větičku někam napsat nebo vylepit. Třeba vám to pomůže nevzdávat se.

Na závěr jedna motivační písnička (i když jsem psala, že na mě věci jako motivační věty nefungují, tohle na mě zabírá přímo skvěle!):


Jak si udržujete motivaci vy? Máte nějaké vlastní tipy?

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Arvari Arvari | E-mail | Web | 4. ledna 2015 v 23:05 | Reagovat

V tomhle článku jsou vážně bezvadný tipy. :-) Ale hele, upřímně, třeba věta na způsob 'stejně u toho nevydržíš' mě donutila docvičit 30 Day Shred. Jedno 'stejně to nedotáhneš do konce' a už jsem jela... :-D

2 M. M. | Web | 6. ledna 2015 v 20:03 | Reagovat

Toto je naozaj zaujímavý a hlavne pravdivý a motivujúci článok. :-)  
So všetkými bodmi úplne a doslovne súhlasím. Hlavne s tým 7.
Mali sme zo školy sa naučiť 25 maturitných otázok zo SJ cez vianočné prázdniny a povedala som si, že od nového roku sa začnem učiť. Vydržalo mi to asi dva dni a viem tak dokopy 5 tém. Aj to je moc, pretože som sa to učila štýlom bifľovaním. Neviem, či sa to dá vôbec inak. :-?

3 Janka Janka | Web | 8. ledna 2015 v 12:59 | Reagovat

Skvělý motivační článek.

4 Being As An Monica Being As An Monica | Web | 11. ledna 2015 v 20:57 | Reagovat

Krásny článok, motivácia sa vždy zíde :)

5 Lyra Lyra | E-mail | Web | 12. ledna 2015 v 12:46 | Reagovat

Přiznám se, že ze všech možných způsobů motivace mi stejně nakonec nejvíce byla prospěšná moje vrozená býčí tvrdohlavost. :-D Také mi hodně pomáhá rozumové zdůvodnění - když mám o něčem své pochybnosti, pokusím se to objektivně zhodnotit, abych zjistila, jestli postupuji správně nebo ne. Popřípadě se poradím ještě s někým jiným, s někým, komu důvěřuji a vím, že se mě nebude pokoušet srazit. Ze způsobů, které jsi zmínila, mi asi nejvíc pomáhá si cíl rozdělit na menší, to se pak hned pracuje snáz, když jednotlivé dílčí části nezaberou tolik času jako celkový úkol. A občas na mě zabere i to, když se nechám někým vyhecovat, že danou věc nedokážu - ale to už bych se vracela zpátky k té býčí tvrdohlavosti. :-D

6 Melanie Melanie | Web | 12. ledna 2015 v 18:49 | Reagovat

[1]: Ono záleží (teda aspoň u mě :-D) na tom, kdo ti to řekne. Když mi to řekne někdo, koho nemám ráda, tak jsem schopná si říct "Haha, já ti ještě ukážu," a zvládnout to. Ale když to řekne kamarád nebo člen rodiny, tak to může být pěkně demotivující.

[2]: Já nikdy nepochopím, proč lidi čekají na nějaké datum. :D Občas jsem si taky řekla - jo, začnu od pondělí (třeba aby to bylo pěkně se začátkem týdne nebo tak), ale to je v každém případě pár dní, ale někdo čeká půl roku aby začal od prvního ledna. Přitom kde by byli, kdyby začali hned.

[3]: [4]: Děkuji. :-)

[5]: Taky jsem tvrdohlavá, ale nemám zrovna silnou vůli, takže kolikrát třeba to rozdělení cíle dost zabírá. Jo, ale někdy se vážně někomu podaří mě vyhecovat. :-D

7 Elizabeth Elizabeth | Web | 7. března 2015 v 18:49 | Reagovat

Tiež pekne spracovaný článok. Moja zmena života sa udiala v priebehu minulého roku, ale predsavzatia som si dala. No beriem to skôr ako výzvu a nie ako "musím to urobiť". Beriem to tak, že chcem a že to zvládnem. A darí sa mi ich plniť. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama