Rasismus v hudebních videích

27. února 2015 v 16:48 | Melanie |  Kryjte se, přemýšlím
aneb Lidi, nepřeháníte to trochu?

Napsat tento článek mě napadlo už před pár měsíci, když jsem si na youtube pouštěla písničky od svojí oblíbené skupiny Florence + The Machine. Zrovna jsem poslouchala No Light, No Light a sjela jsem na komentáře. Objevila jsem pár komentářů, které kritizovaly video, že prý je rasistické.
Mně v tu chvíli spadla čelist, protože do té doby mě něco takového vůbec nenapadlo. Ani teď, když si to video přehrávám, na něm nic moc rasistického nevidím. Pro jistotu přidávám video sem.


Poslední kapkou k sepsání tohoto článku potom byly některé komentáře pod videem Palomy Faith k písničce Only Love Can Hurt Like This. Tady mi už nějaké obviňování z rasismu přijde úplně absurdní. Ne, vážně, čím konkrétně je tohle video tak strašně rasistické?


Tohle všechno mi přijde popravdě řečeno už přehnané. Někteří lidé jsou schopní každou obyčejnou poznámku vnímat jako strašný rasismus a urážku. Za chvíli se tak bude brát i obyčejná věta, že běloch je bílý a černoch je černý. (Což je holý fakt, žádný rasismus. Prostě se od sebe vzhledově lišíme, nejenom barvou kůže, ale i např. tvarem lebky apod.) Mimochodem, věděli jste, že třeba v seriálech musí být zastoupeny menšiny? Protože když v seriálu nebude např. žádný černoch nebo asiat, tak by se na scénáristy mohli lidé sesypat a označit je za rasisty. (A mám obavy, že za chvíli si tvůrci kriminálek nebudou moct dovolit udělat vraha z někoho jiného, než bělocha, protože by to přece bylo rasistické.)
Mně tohle hlava moc nebere. Takže mi dovolte říct vám jedno. To, že má nějaký zpěvák v klipu černocha, který tam nehraje zrovna správňáckou a příkladnou roli (jako třeba v No Light, No Light) není rasismus, a já upřímně nechápu, proč by to někdo měl takhle brát. Lidi to strašně moc řeší a je okolo toho hrozná hysterie. Každý se bojí něco říct, aby náhodou nebyl označený za rasistu, přitom polovina z těch, kteří jsou proti rasismu, akorát vytvářejí problémy tam, kde nejsou a hystericky rozebírají každou kravinu.

Pamatuju si, jak jsem nedávno byla svědkem jakési debaty na facebooku, která celá začala tím, že slečna kamsi napsala - mimo jiné - taky to, že jela kamsi vlakem a ve vagonu s ní seděl černoch. I když to byla jen okrajová zmínka a komentář byl o něčem jiném, kdosi se toho chytnul a začal jí nadávat do rasistů, protože napsala černoch, takže si všímá barvy kůže, tím pádem určitě všechny rasové menšiny diskriminuje. Nedělám si legraci. (Ovšem všichni víme, jak hluboce intelektuální debaty s vysoce inteligentními jedinci jsou na facebooku k nalezení.) Uf, takoví lidé, kteří chytají ostatní za slovo, jsou někdy vážně na zabití.

Prostě - když už jste takoví anti rasisté, naučte se rozlišovat mezi opravdovým rasismem a vaší hysterií. Moc to nepřehánějte, abyste neviděli rasismus a diskriminaci úplně ve všem, ano?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanyuu Hanyuu | Web | 1. března 2015 v 10:34 | Reagovat

Podle mě všichni, co tohle tak strašně řeší nejsou normální. Všichni bychom si měli uvědomovat, že jsme lidi. A co, že někdo někde zmíní, že s ním jel vlakem černoch? Ty vole, to si za chvíli budeme nadávat i za to, když se řekne, že s námi v buse seděla bruneta? :D

2 Em Age Em Age | Web | 7. března 2015 v 14:50 | Reagovat

To víš, v Americe je téma rasismu ještě stále velmi horské, Mississippi a obecně Jih z 60. let ještě nevychladl...

3 Em Age Em Age | Web | 7. března 2015 v 14:50 | Reagovat

[2]: *horké

4 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 20. března 2015 v 9:14 | Reagovat

Jo, tohle strašně nesnáším. Když napíšu, že jsem seděla v kině a vedle mě byl tlusťoch, dítě, důchodce a černoch, tak že si všímám u lidí váhy je v pořádku, že hledím na věk je v pořádku, ale všímat si barvy kůže, která mě jako první praští do očí, je špatný! A říct černoch? Pff, rasistický a úúúúplně jiný, než říct běloch. Někteří by asi byli šťastní, kdyby neexistoval běloh, černoch a asiat, ale euroafoasiat nebo afroameriaustralan? Největší sranda pak je, když nějakýho černocha označí za afroameričana a on je tam jen na dovolený a žije třeba ve Španělsku. Ne, prostě, pokud se může říkat běloch a asiat podle toho, že jeden má asijský rysy a druhej typicky bělošský, v označení černoch vidí vadu jenom magoři.

5 zbusu zbusu | Web | 21. března 2015 v 16:43 | Reagovat

florku welchsků jsem měla ráda,ale druhá deska nic moc,i když no light je festovní.Klip je grandnonsens krásně dotvářející atmosféru.Na jejich vystoupeních měla v doprovodných vokálech ze dvě černé bělošky.Anebo bílé černošky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama