Vražedná terapie

20. února 2015 v 10:52 | Melanie |  Filmové recenze
Gordon vede vlastní stavební firmu a získá zakázku na opravu části staré psychiatrické léčebny. Aby vyhrál, slíbil, že opravy zvládne v šibeničním termínu. Všichni dělníci jsou pod tlakem, a když během práce objeví nahrávky z terapie schizofrenní pacientky, začnou se dít podivné věci...

Horor / Thriller / Drama / Mysteriózní
USA
2001
97 min

(zdroj obrázku a textu: csfd.cz)Na film Session 9, česky Vražedná terapie, jsem narazila před několika měsíci náhodou na čsfd a zařadila jsem si ho na seznam filmů, které si chci pustit, dostala jsem se k němu ale až nedávno. A co na něj říkám?

Ještě než přikročíme k samotnému hodnocení filmu, dovolte mi trochu si zanadávat na český překlad názvu. Session 9 (což znamená Sezení 9, nebo něco podobného), je totiž pro mě mnohem zajímavější název než Vražedná terapie. Zajímalo by mě, jestli to tak má i někdo další - protože když vidím název jako "Vražedná terapie", působí to na mě, jako by ten název křičel: "Bacha, tady se něco stane! A bude to fakt masakr, protože je v názvu vražda! Takže pozor, budete zíííírat!" a to mě spíš odrazuje. Nevím, jak to přesně vyjádřit, tak budu doufat, že mě chápete. Anglický název se mi líbí daleko víc.

Film je na čsfd vedený jako horor, přitom se ale k tomuto žánru přiblíží snad jen jedinou scénou. Opravdu - v celém filmu nejsou žádné lekačky (a když to říkám já, která se lekne i při té nejklišovitější lekačce v jakémkoli hororu, tak to musí být pravda), žádné příšery a vlastně tam není nic, čeho byste se měli bát (protože jsem zároveň i strašpytel, můžete mi věřit i tohle). Jediné, co z tohoto filmu dělá horor, je tak jen postupně houstnoucí atmosféra a zvyšující se napětí. A věřte mi, toho je tam opravdu dost. Atmosféra postupně houstne, až by se dala krájet (za což může i fakt, že jsme v blázinci, i když už je dávno uzavřený - podobná místa vždy mají dost atmosféry pro natáčení hororu), brzy jeden z opravářů najde záznamy z terapie jedné z pacientek a pustí si je na pásce, a od té doby se začnou dít zajímavé věci.

Charaktery všech postav nejsou ani nějak extra sympatické, ale ani nijak otravné (až na jednoho z dělníků), jsou prostě uvěřitelné. Všichni jsou pod tlakem, hádají se mezi sebou, mají různé fobie, ale nikdy mi nepřišlo, že jednají nějak extra nelogicky. Herecké výkony jsou docela dobré.

Pointa celého snímku není nic, u čeho byste kecli na zadek s otevřenou pusou a říkali si, jakto, že vám to kruci nedošlo. Což ale zároveň znamená, že nehrozí, že byste seděli s pusou sice otevřenou, ale znechucením, a říkali si: "Co to sakra bylo za blbost?" Závěr hezky pasuje ke zbytku snímku. A mimochodem - potom, co film skončil, jsem ještě chvíli měla pěkně hnusný pocit. Já vím, že po sledování hororu asi těžko budete mít pocit, že svět je sluníčkový a kytičkový, ale tohle... fuj. (Na druhou stranu, až tak strašné, jak jsem se dočetla od některých uživatelů na čsfd, to nebylo.)

Přes to všechno pozitivní, co jsem teď napsala, mě ale film trochu zklamal. Já prostě musím přestat číst ty komentáře na čsfd. Sice jsem díky nim byla připravená na to, že se nepodívám na horor, ale spíš na mysteriózní film (a doporučuju vám, abyste to tak brali i vy. Na horor je to přece jenom trochu málo), ale zároveň to tam někteří lidé hrozně vychvalovali, jak je to skvělé, že je to obrovské překvapení, jak jsou uchváceni. A i přesto, že moc dobře vím, jak se na čsfd občas přehání, jsem z toho získala dojem, že se podívám na opravdu skvělý film. A i když film rozhodně není špatný, měla jsem nejspíš trochu moc vysoká očekávání, které film prostě nenaplnil. Možná, že kdybych ty komentáře nepřečetla, byla bych stejně uchvácená, jako ti na čsfd. Takže rozhodně nečekejte žádný úžasný hororový film století. Podívejte se na to s tím, že čekáte dobrý mysteriózní film a myslím, že nebudete zklamáni.

3,5/5


Trailer (protože nemám čas, nepouštěla jsem si to video. Takže za případné spoilery neručím!):

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama