Pořád jsem to já

17. června 2015 v 8:48 | Melanie |  Filmové recenze
Alice Howlandová, šťastně vdaná matka tří dospělých dětí, je uznávanou profesorkou lingvistiky, která začíná zapomínat slova. Když je jí diagnostikována raná forma Alzheimerovy choroby, zjišťuje Alice společně se svou rodinou, že jejich vzájemné vztahy projdou tou nejnáročnější myslitelnou zkouškou. Její úsilí zůstat stále tím, kým kdysi byla, je děsivé, dojemné i inspirující.

Drama
USA
2014
100 min
Nemám moc ráda tyhle filmy o nemocích. Film Pořád jsem to já (mám radši anglický název Still Alice) mě zaujal z jednoho prostého důvodu - Alici Howlandovou totiž hraje moje velká oblíbenkyně Julianne Moore. Zhlédnutí tohoto filmu jsem vlastně plánovala jen kvůli ní. Od chvíle, kdy za tuhle roli získala Oscara, jsem si byla naprosto jistá, že tohle musím vidět. Vzhledem k tomu, že to včera opakovali v kině, využila jsem šance a zašla jsem na to.

S Alicí Howlandovou se něco děje. Začíná zapomínat slova a jména. Je z toho celá nesvá, takže si zajde k neurologovi, který jí diagnostikuje ranou formu Alzheimerovy choroby. Od té chvíle sledujeme Alicin boj s touhle nemocí. A příběh je to teda fakt silný a hodně dobře zpracovaný.

Filmu se sice nepodařilo dojmout mě tak, abych se rozbrečela, ale hlavní hrdinka mi rozhodně nebyla lhostejná. Julianne Moore hraje dost dobře. Její herecký výkon bych tady mohla opěvovat ještě hodně dlouho, takže to zkrátím a řeknu jen, že Alici hraje výborně a naprosto přesvědčivě. Nicméně i když je to hodně smutný film, diváka to nesemele. Sledovat, co s Alicí Howlandovou nemoc dělá, je sice velmi nepříjemné, nicméně nevěřím, že by tato nemoc měla takový "lehký" (ono to nebylo lehké, ale víte, jak to myslím, ne?) průběh. Kdyby to udělali ještě trochu "drsnější" a nepříjemnější na sledování, myslím, že bych byla naprosto nadšená.

Vzhledem k tomu, že Julianne odvedla v tomhle filmu perfektní výkon, dost mě mrzí obsazení vedlejších rolí, zejména jejích dcer. A to hlavně Lydie v podání Kristen Stewart. Já si pořád stojím za tím, že Kristen prostě neumí hrát a film od filmu se mi to potvrzuje. Alicin manžel mi zase byl protivný, ale to nebyla vina herce. To bylo prostě tím, že jeho postava mi od začátku lezla na nervy a s tím by žádný herec nic nenadělal. Vedlejší postavy tedy žádná sláva (možná až na doktora), ve filmu je hlavní tahoun Julianne. Vlastně si myslím, že by tam Aliciny děti ani nemusely vystupovat a možná by to dopadlo líp.

Ve filmu je spousta silných momentů (Motýlek), nicméně moje osobně nejoblíbenější scéna je Alicin projev o její nemoci, která se mi taky vtiskla do paměti nejvíc. Naopak mě zklamala scéna, kdy Alice oznamuje dětem, že má Alzheimera. Čekala jsem víc. Reakce rodiny mi připadá chladná a nepřirozená.

Taky mě zaskočil konec. Očekávala jsem, že bude v závěru nějaké pořádné završení příběhu, takhle mi to připadalo poněkud nedotažené a navíc jsem byla trochu zmatená. Potom, co na plátno naskočily titulky, jsem si říkala: "A to je jako všechno?"

Nicméně pořád platí, že Still Alice je skvělý film. Mou hlavní výtkou je nedotažený závěr a herci ve vedlejších rolích. Jinak se jedná o velmi smutný film, který naštěstí není ani moc ubrečený, ani citově nevydírá. Přesto byste si možná měli vzít pro jistotu kapesníky - já jsem odolná, ale za vás neručím!

Trailer:

4/5

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ellí Ellí | Web | 18. června 2015 v 21:50 | Reagovat

Asi s tebou nebudu souhlasit, pokud jde o Kristen Stewart, protože to je zase moje oblíbená herečka a film jsem plánovala zhlédnout jen kvůli ní :-D Nakonec jsem si to ale rozmyslela, protože (přesně jak píšeš i ty, nemám ráda filmy o nemocech...) a došla jsem k závěru, že nemám za potřebí si takhle dobrovolně drásat nervy :-D

2 Lyra Lyra | E-mail | Web | 24. června 2015 v 20:37 | Reagovat

Asi tento film vynechám, stejně jako ty nemám ráda filmy o nemocech, a přestože věřím, že výkon Julianne může být skvělý, ani ten mě nezajímá natolik, abych se na film podívala.

3 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 25. června 2015 v 17:49 | Reagovat

Tento film jsem zatím neviděla, nevypadá ale vůbec špatně :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama