Krátkometrážní horory

16. července 2015 v 18:29 | Melanie |  Filmové recenze
Nápad na podobný článek jsem měla v hlavě už delší dobu, ale pořád jsem ho tak nějak odkládala, hlavně proto, že jsem těch krátkometrážních filmů ještě příliš nakoukáno neměla. Odložila jsem tedy článek na neurčito a za chvíli jsem na něj zapomněla.
Připomněla mi ho až Hanyuu se svým článkem Hororové kraťasy a tak jsem si řekla, že to nebyl špatný nápad a že bych se do toho mohla přece jen vrhnout.

Na podobné filmy se zase tak často nedívám, ale když už ano, je jejich výhoda v tom, že pokud si vyberu nekvalitní kus, nezabiju zbytečně víc jak hodinu času, ale jenom několik málo minut. Proto si nevybírám věci, na které se podívám, tak pečlivě, jako celovečerní filmy. Beru prostě to, co mi naskočí na youtube, nebo na co narazím na čsfd, na hodnocení příliš nekoukám. Občas narazím na něco, co je opravdu povedené, občas prostě ne.


Lights Out


Začnu s něčím, co má sice ve svém článku i Hanyuu, ale jde o první a poslední případ.
Na Lights Out jsem narážela už dlouho, ale tak nějak jsem se pořád nemohla dokopat ke zhlédnutí, nakonec jsem tenhle snímek viděla právě díky článku Hanyuu.
A jo, líbilo se mi to, dokonce moc. Úvodní část s rozsvěcováním a zhasínáním světel je skvělá, závěr už trochu slabší, ale pořád dobrý. Dovedlo mě to i docela vyděsit. Sice ne tolik, abych spala s rozsvíceným světlem (za to by mi naši moc nepoděkovali, protože by jim to svítilo do ložnice), ale i tak jsem se po každém zhasnutí světla rozhlédla, jestli náhodou někde něco neuvidím.
I přesto se ve filmu objevila jedna obrovská nelogičnost - kdyby se mi stalo něco podobného, tak nevím, co bych dělala, ale rozhodně bych si nešla lehnout a neschovávala se pod peřinu. To byla v podstatě jediná věc, která mi na filmu vadila.


He Dies At The EndÚplně první krátkometrážní horor, se kterým jsem kdy měla tu čest. A přemýšlím, co k němu napsat, aby to nebyl úplný spoiler.
Tohle se mi taky líbilo. Za necelých pět minut dovede vybudovat skvělou atmosféru a navnadit. Je ještě lepší, pokud to sledujete v noci a máte u toho sluchátka, ale to asi všechny horory.

The RattlerUž ze začátku to nevypadalo nijak originálně. Další mladá holka, která je sama doma a někdo nebo něco ji ohrožuje. Přesto by se to pořád dalo natočit dobře, já mám koneckonců podobné filmy i docela ráda. Začátek nevypadal úplně špatně, bohužel skončilo to jako kolosální blbost. U jedné scény jsem dokonce vyprskla smíchy (myslím, že dovedete odhadnout, která to byla). A ne, za mě prostě ne.

MannequinPanenky, loutky, sochy, figuríny... tyhle věci mi vždycky připadaly trochu děsivé, takže horory s podobnými věcmi dost vyhledávám a mám je ráda. Tady jde o figurínu děsící slečnu, která je (opět) doma sama. Takže poučení z příběhu je následující - nikdy nechoďte s odpadky uprostřed noci. NIKDY.
Úvod je na můj vkus trošku moc dlouhý, ale dál se mi to docela i líbilo, dokud nepřišla poslední zhruba minuta filmu, protože ten konec to opět všechno zkazil. Hlavní hrdinka se chová hrozně nelogicky. Připadá mi, že z celé té situace mohla vyváznout, jen kdyby jednala trochu jinak. Mohla kopat, mohla se něčeho zachytit (dveří, dveřního rámu), mohla se trochu víc snažit vytrhnout a podobně.
Navíc, ta ruka mi prostě přišla hrozně směšná a ve chvíli, kdy se objevila a hrdinku popadla, jsem se musela trochu pousmát. To se prostě nevyvedlo.

MamaKrátkometrážní film, podle kterého byl poté natočený stejnojmenný celovečerní film. Ten jsem viděla a líbil se mi, takže jsem myslela, že by i tenhle krátký snímek mohl být fajn.
Ale nevím. Natočené je to sice dobře, atmosféru to nějakou má, ale od hororu prostě čekám, že se budu bát, nebo se aspoň leknu. Tenhle film mě dokázal jenom napnout, což mi přijde bohužel jako trochu málo.

Třída smrtiAť už vaše třída byla nebo je jaká chce, kdybyste se dostali do třídy v tomhle snímku, nejspíš byste se velmi rádi vraceli zpátky ke starým spolužákům. V téhle třídě totiž každý rok zemře jedno dítě. Je to jen shoda okolností nebo je za tím něco víc?
Náhodně jsem na to narazila, když jsem cosi hledala na čsfd. S českými filmy mám už svoje zkušenosti, takže jsem od toho nic nečekala. Vezmeme-li v úvahu, že je to studentský film, není to natočené špatně. Animace jsou víc než fajn, věřím, že by u sledování mohlo spoustu lidí i zamrazit, zvlášť úplně na konci, který se podle mě docela vyvedl. Jenže mě to sledování prostě nějak nebavilo.

Love Hurts


Horor, co se celou dobu odehrává na veřejných záchodcích a s názvem, který bych čekala u nějaké romantické slaďárny? No, proč ne, ostatně ten název je vlastně docela výstižný. A aspoň tu máme další poučení - nikdy nechoďte na veřejné záchody sami, jak to udělá hlavní hrdinka tohoto filmu, která se pohádá s přítelem a jde se vybrečet. Po chvíli zaslechne ze sousední kabinky tiché volání o pomoc a uvidí krev.
Taky to nebyl žádný zázrak, ale docela mě to i bavilo, mělo to atmosféru, herecké výkony byly fajn a nikdo se tam nechoval jako totální debil. Ale jedna věc, kterou bych vážně vytkla, je opět konec. Není ani zdaleka tak hrozný, jako v případě The Rattler a Mannequin, ale stejně si myslím, že to mohlo skončit ještě jinak a líp.

To je prozatím všechno. Pokud by byl zájem, možná někdy napíšu podobný článek. Budu ráda za jakákoli doporučení.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mič Mič | Web | 16. července 2015 v 18:38 | Reagovat

musím pochváliť výber, hlavne som nečakala, že nájdem niekoho, kto pozná film Mamá v pôvodnej, o čosi kratšej verzii :)

2 sarushef sarushef | Web | 22. července 2015 v 14:46 | Reagovat

na muj vkus je to takovy o nicem, ani normalni horrory me nebavej, takze tohle je jeste horsi))

3 Liesel Liesel | Web | 27. července 2015 v 12:28 | Reagovat

Pěkný článek. Hodně se mi líbily první dva filmy (Lights out, He dies at the end). Ty měly dobré zpracování, nebyly zbytečně přehnané a brutální a dokázaly napnout i vyděsit :-). Film The Rattler byl špatný a myslím, že si vyprskla smíchy u scény, kde je zabraný upír, jak "konzumuje" tu dívku - to bylo trapné, nechutné a směšné. Co se týče filmu Mannequin, ten konec mohl být mnohem lepší a děsivější. Film Mama je lepší jako celovečerní. Třída smrti je skvělý film a dokáže napnout. Love hurts mohlo dopadnout jinak - děsivěji a originálněji.
Jinak, opravdu pěkný článek :-).

4 Melanie Melanie | Web | 27. července 2015 v 18:12 | Reagovat

[2]: Tak když máš zhruba pěti až desetiminutový film, tak tam prostě těžko narveš zajímavý děj a překvapivou pointu, často je to prostě jen situace. (Příšera v bytě, vyplňování testu v kanceláři apod.) Je jasné, že pokud tě horory nebaví, tak dívat se na kraťasy je ztráta času.

[3]: Díky. Jo, a je to ta scéna. Já jsem se v tu chvíli prostě neovládla a rozesmála jsem se. :-D Ale když ono je to tak debilní. :D

[1]: Děkuji. :-)

5 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 30. července 2015 v 11:34 | Reagovat

Taková videa vůbec neznám, tak jsem ráda, žes mě s nimi seznámila :D Těžko říct, jestli to je horor nebo komedie... :D

6 Kirja Kirja | Web | 27. srpna 2015 v 20:01 | Reagovat

U toho třetího jsem nevyprskla smíchy, nýbrž dostala záchvat chechtání se. A to už od začátku. A na konci to bylo nejlepší:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama