Jak napsat špatnou fanfikci

23. srpna 2015 v 17:55 | Melanie |  O psaní
To se tak dívám, kde se u mého posledního článku vzalo tolik komentářů a ejhle - já jsem na titulce! Napadlo mě, že toho musím nějak využít a přitáhnout nové čtenáře nějakým úžasným a superoriginálním článkem, abych je přesvědčila, že můj blog prostě stojí za čtení!
No, ale jelikož mě nic nenapadlo, tak vám bude muset stačit tohle.

Nikdy jsem žádnou fanfikci nenapsala, ale zato jsem jich opravdu hodně přečetla. Četla jsem i spoustu kvalitních a dobrých, ale mnohem víc těch špatných (ono když prolézám blog Modré a Červené a některé jim podobné, tak se není čemu divit, že). Takže... tohle je návod, který sice píšu až teď, ale mám dojem, že někteří autoři (spíš autorky... 99% autorů, od kterých jsem četla fanfikce, jsou ženského pohlaví) se jím začali řídit už dávno předtím.

Při psaní tohoto návodu se budu pohybovat v potterovském fandomu, za prvé proto, že snad všichni znají Harryho Pottera a za druhé jsem díky Modré a Červené přečetla nejvíc špatných fanfikcí právě na toho dílo.


1. Hlavní hrdinka


Mary Sue, Mary Sue, Mary Sue! Pokud nevíte, kdo to je, nakopněte Wikipedii, nebo si můžete přečíst moji parodickou povídku (klik). Pozor, v mojí povídce nejsou zahrnuty některé typy, jako např. MS trpitelka (hm, že bych napsala parodii i na ni?). Pokud se vám to nechce číst, ve zkratce - Mary Sue je dokonalá, vždy a všude. A musí mít dvacet neobvyklých jmen. Taky z ní můžete udělat děvku, může být drzá na učitele, apod. Jí to vždycky projde a čtenáři ji budou zbožňovat.

Taky můžete použít jako hlavního hrdinu nějakou původní postavu, o tom víc v bodě 2.

2. Původní postavy - co s nimi?


Samozřejmě byste se mohli pokusit udržet je IC (= in character, tedy uvěřitelné), jenže - proč? To přece dělá každý, ale naprosto zmrvit charaktery postav, to je originální! Takže to se potom Lucius červená, Severus je pod svou ledovou maskou úžasně romantický (abyste ho mohli spárovat s vaší Mary Sue), nebo se z něj stává hysterická ženská v přechodu, z Brumbála je vzteklý senilní dědek a všichni se tam chovají jako pětileté děti.

Nebo z nich udělejte upíry a satanisty, kteří jsou strašně moc goffik. (Kdo pozná povídku, vyhrává zlatého bludišťáka.)

(Příklad z jiného fandomu - vím, že moc lidí seriál Rizzoli and Isles nesleduje, ale co. Když jsem poprvé četla povídku, ve které se Jane Rizzoli pokusí o sebevraždu, tak jsem jen zvedla obočí a zavřela jsem to. Podruhé jsem kroutila hlavou. Potřetí jsem měla chuť někoho profackovat. Nebo jsem jediná, kdo si myslí, že by se Jane nikdy nezabila?)

3. Pairing


Spousta lidí píše fanfikci čistě proto, aby se dal dohromady pár, který v knize nebyl. Jelikož chceme napsat špatnou fanfikci, platí - čím nejnepravděpodobnější dvojice, tím lepší! Takže - Hermiona a Draco, Hermiona a Snape, Harry a Voldemort, Harry a Bellatrix - koho si vyberete vy? (Ano, všechny uvedené možnosti jsem už někde četla. Ano, i Voldemorta a Harryho, i když jsem vydržela jen jednu kapitolu.)
Nechte je zamilovat se do sebe za naprosto nepravděpodobných okolností (Harry bojuje s Bellatrix Lestrangeovou, ta se ho chystá zabít a Harry si najednou uvědomuje, že je děsně sexy a že ho přitahuje. What the... A ano, takhle jsem to kdysi kdesi četla) a čtenářky budou slintat.

(Já jsem toho názoru, že bych i některé nepravděpodobné pairingy skousla, kdyby bylo to jejich zamilování aspoň trochu věrohodné - ale to bohužel často není).

4. Děj


Haha.

Ve spoustě případů jde přece o tu romantiku, protože to, jak vaše ústřední dvojice postav přes všechny ty překážky přece jenom nakonec skončí spolu, je dost dobrá! Klidně to vystačí na 150 dílů! (A samozřejmě se musí na začátku nenávidět.)

No a pokud děj chcete, tak tam vaše Mařenka může úplně klidně zachránit svět a zabít Voldyho, protože je přece co? Dokonalá!

Ale děj prostě nepotřebujete. Tečka.

5. Dodržování kánonu


Vašemu geniálnímu nápadu nesmí nic stát v cestě, takže zapomeňte na nějaké skutečnosti dané spisovatelem. To, kolik je komu let, kdo s kým chodil do třídy, co se ve světě smí a nesmí, to je podružné! Elfové v Harry Potterovi? Jasně! Přemisťování přímo do Bradavic? Že váháš!

6. Gramatika


Nedůležité. Čtenáři si přece sednou na zadek kvůli vaší geniální myšlence, kterou napsalo už padesát tisíc lidí předtím takže se na to vybodněte. A vůbec, nejsme ve škole, né?

7. Publikace


Postupně si všechno zveřejňujte na blogísku a čekejte na komentíky. Nejlepší jsou samozřejmě takovéto: "Júúúú, úžasný!!!! :3 Kdy bude další kapča??? :3333 Je to skvělý!!! Fakt moc!!!" "Mocinky suprový!" apod.

Každého, kdo by se vám opovažoval něco vytknout, zadupejte do země. Nejlepší je napsat mu, že je totální debil/blbeček/cokoli jiného, že se na nic vlastního nezmůže a tak kritizuje a že je zaujatý a závidí vám váš talent. To mu ukáže! A nejlepší je zaspamovat mu to na jeho blogu a komentář smazat! Teď jste mu to natřeli a ve světě opět zavládla spravedlnost. Tak.

8. Další klišé


Tohle se mi jinam nevešlo, takže to nacpu do osmého bodu. Klišé jsou přece fajn, né? Musíme jich mít v každém příběhu milion! Tady jsou ta, kterých si nejvíc všímám:

- Hlavní hrdinka (dále jen HH) přestupuje do Bradavic z Krásnohůlek. (Kde to strašně nenáviděla, protože všude měli růžovou a ona je Mary Veledrsňačka Superdrsná, která tuhle barvu mocinky moc nesnáší.) V Bradavicích jsou vždycky s učivem pozadu.
- Pokud se děj odehrává v době Pobertů, HH nemá ráda Lily.
- HH přitom považuje všechny Poberty za strašné debily. Remus je jediný normální. Peter Pettigrew k nim vlastně vůbec nepatří a jenom dolejzá a pořád jsou na to narážky.
- Rodiče zasnoubí HH a Luciuse Malfoye, kterého HH nesnáší.
- Pokud píšete krátkou povídku, HH miluje Siriuse. Kvůli němu spáchá sebevraždu, po rozsáhlé úvaze na téma "Proč je ke mně život nespravedlivý."
- Draco Malfoy chodí s Pansy Parkinsonovou. Pansy je vždycky hnusná, tlustá a příšerně blbá. Draco ji vždycky nesnáší, i když s ní chodí. (Že by masochismus?)
- HH je neregistrovaný zvěromág.

Nějak nevím, jak to zakončit, takže prostě - pište a pokud chcete napsat dobrou fanfikci, snažte se vyhnout těmto bodům.

Článek není zaměřený proti nikomu konkrétnímu, je to jen soubot nešvarů, které ve fanfikcích vídám až nepříjemně často.

(V úvodu jsem dávala odkaz na blog Modré a Červené. Varování - na vlastní nebezpečí! Kvůli tomuhle článku jsem si dala "maraton" na jejich blogu a výsledek je, že jsem byla schopná napsat "výdám" a nepřipadalo mi to vůbec divné. Pak jsem měla chuť omlátit si hlavu o zeď.)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Arvari Arvari | E-mail | Web | 23. srpna 2015 v 19:36 | Reagovat

Jo, tak tohle je svatá pravda. Ovšem musím říct, že špatný fanfikce mají jistý svoje neodolatelný kouzlo. Člověk se od nich nedokáže odtrhnout, protože tomu nedokáže uvěřit... :-D

(Mimochodem, moje oblíbený klišé v Avengers fandomu je, když se z Lokiho na konci fanfikce stane rozkošný zlatíčko, který chce zachraňovat svět a všem pomáhat, protože vlastně celej život toužil jen po tom, aby ho někdo měl rád. To je taky docela nářez...) :-D

2 Arvari Arvari | E-mail | Web | 23. srpna 2015 v 21:24 | Reagovat

Dodatek: Tak ti pěkně děkuju, jsem na tom blogu náhodně otevřela jednu oglosovanou povídku a brečím smíchy při představě Snapea poslouchajícího black metal, neb jeho image je cool... :-D :-D :-D

3 Melanie Melanie | Web | 23. srpna 2015 v 21:50 | Reagovat

[2]: Ale bylas varována. :-D
Hlavně nečti My Immortal, za to trauma ti to nestojí. I když je to přesně ten typ povídky, od které se neodtrhneš... protože jsi zvědavá, jestli to může být ještě horší (ano, může :D).

4 Arvari Arvari | E-mail | Web | 23. srpna 2015 v 21:51 | Reagovat

[3]: Pozdě... :-D Kruci, a já potřebovala večer ještě něco napsat... :-D

5 Nelogična Nelogična | E-mail | Web | 23. srpna 2015 v 23:45 | Reagovat

Yes! Ebony/Enoby bla bla Dementia a pár dalších jmen aka hlavní goffická postava v My Immortal.
Když tak o tom přemýšlím... nebyl Ježíš taky taková MS trpitelka? Když už jsme u Ježíše... znáš Jesus and Hitler: A Romance? To je tak blbý, až je to vtipný :D
Co se týče párů - taky nechápu, když k sobě lidi dávají dohromady dvě postavy, co se k sobě absolutně nehodí - pokud tedy nejde o crackfic. Drapple je stejně ten nejlepší pár pod sluncem (ok, možná se mu vyrovná Flarry a Chickron, ale...).
Občas to vypadá, že se dotyční pokouší prosadit vlastní pravidla pravopisu. Nejen českého. Očividně chtějí revoluci u všech jazyků. Někdo by je měl zarazit.
Jen tak mimochodem... jak nad tím uvažuju - když je fanfikce, existuje i "hatefikce"? Mohlo by se to uchytit. Hm.

6 Aly Aly | E-mail | Web | 24. srpna 2015 v 18:01 | Reagovat

JEEEEEE O_O Lindsey Stirling, je to krásné!:3 :D

7 Gréti Gréti | Web | 26. srpna 2015 v 13:26 | Reagovat

Títo autori, ktorých si si dovolila tak drzo osočiť, sú prosím pekne kapacity našej generácie. A to, že nedokážeš oceniť ich genialitu a originalitu len dokazuje, že im nesiahaš ani po päty. Aby som nebola drzá sviňa a neznižovala sa na tvoju úroveň, radšej ti pekne po lopate vysvetlím ich pohnútky:
1. Dvadsať mien je v poriadku. Vezmi do úvahy (teraz udám príklad), že matka hrdinky je Nórka s čínskymi, austrálskymi a egyptskými pôvodmi pričom otec je čiastočne Američan a čiastočne Slovák. Autorka správne pochopila túžbu rodičov vložiť do svojej dcéry trošku jej koreňov.
2. Zmena postáv je v poriadku. Pôvodná autorka zrejme urobila chyby v ich vývoji a oni sa to snažia napraviť. Venujú tomu svoju námahu a drahocenný čas (predstav si obetovať desať minút svojho života pre dvadsať wordovských strán.).
3. Nerozumieš romantike, suchár.
...
A takto by som mohla pokračovať ďalej. Teraz choď tam do kúta a porozmýšľaj nad tým, čo si urobila. Až sa uvedomíš, možno sa ti klub „týchto geniálnych bytostí“ rozhodne odpustiť.

(Najsmutnejšie je, že podobné tragikomické existencie si prečítajú niečo kvalitné (HP je fandom tak trochu mimo mňa, preto „niečo“) a jediné, čo si z toho vezmú, sú ich vlastné, dotvorené a často krát choré výmysly. Nie, návod na to, ako napísať niečo vierohodné a skutočne dobré sa v dobrých knihách neskrýva...)

8 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 30. srpna 2015 v 21:31 | Reagovat

Já fanfikce četla jenom na Stmívání a na One direction (obojí mě přiměla kamarádka, jinak mě fanfikce vůbec nikdy nebavily...)... a prostě obojí jsem nebyla schopná dočíst, protože to byly zkrátka špatné fanfikce :D

Mimochodem nedávno mi kámoška doporučila jednu fanfikci, kde spolu chodí Hermiona a Draco :D Ale číst to nebudu...

9 Melanie Melanie | Web | 3. září 2015 v 22:44 | Reagovat

[5]: Gratuluji! Vyhráváš zlatého bludišťáka! Bohužel naši poštu mají pod palcem Ilumináti, takže ti ho budu moct poslat asi tak za padesát let, až bude hrozba definitivně pryč.
Jesus and Hitler: A Romance neznám a nejsem si jistá, jestli chci vědět, o co jde. :-D
A hatefikce je dobrý nápad, jen si to moc nedovedu představit. :-D

[6]: To je sice super, ale co se třeba vyjádřit k článku?

[7]: Ty jo, já jsem se ze začátku lekla, že to myslíš vážně. :-D
Jo, už jdu do kouta. :-(

[8]: Na tu fanfikci chci odkaz! V poslední obě si čistě pro sebe glosuju povídky a tohle vypadá slibně. :-D

10 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 7. září 2015 v 19:44 | Reagovat

Článek mne velmi pobavil :-D  :-D Abych pravdu řekla, četla jsem více těch špatných než těch dobrých... :-D

11 lady Lianna Ellusive lady Lianna Ellusive | Web | 13. září 2015 v 16:55 | Reagovat

Je to už nějakou dobu zpátky; taky jsem napsala vlastní fanfikci k Harry Potterovi, abych mohla dát dohromady Harryho s Hermionou :-). Naštěstí to už nikde na síti není :-).

12 Tanith Tanith | Web | 21. října 2015 v 19:57 | Reagovat

Dříve jsem si myslela, že největším zlem byla povídka s Ebony (nebo Egogy, kdo se v tom má vyznat). Ukázalo se, že ne. Pak jsem totiž objevila fanfiction, kde Bradavice navštěvoval Edward Cullen, ježek Shadow a kostlivec Jack z Ukradených Vánoc Tima Burtona. Tk rychle jsem prohlížeč ještě nikdy nezavřela :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama