Purpurový vrch

16. října 2015 v 11:29 | Melanie |  Filmové recenze
Edith Cushingová (Mia Wasikowska) je na svou dobu velmi emancipovaná dívka s literárním talentem a nepěkným traumatem z dětství, s nímž se vypořádává právě psaním. Záhadnému cizinci, siru Thomasi Sharpeovi (Tom Hiddleston), se její texty líbí, jí se pro změnu zamlouvá on. Dokonce tak, že po tragické otcově smrti brzy odloží smutek a provdá se za něj. Díky sňatku se stane spolumajitelkou panství Purpurový vrch, jemuž vévodí majestátní, leč chátrající viktoriánský dům, jehož děravou střechou padá do vstupní haly déšť, sníh a listí. V jeho ponurých stěnách se Edith rozhodně necítí jako doma. Přispívá k tomu odměřenost její švagrové Lucille (Jessica Chastain) a spousta děsivých vizí, jež ji provázejí od chvíle, kdy prvně překročila práh. Edith je sice k smrti vyděšená, zároveň ji ale zvědavost nutí odhalovat tajemství, které se dům snaží pohřbít. Že jí při téhle pátrací akci půjde neustále o život, asi není potřeba dodávat.


Horor/Fantasy/Drama
USA
2015
119 min.
(zdroj obrázku a textu: csfd.cz)


Tenhle film mě zaujal hned z několika důvodů. Stará Anglie, rozlehlé, děsivě vypadající venkovské sídlo, podle všeho půjde o duchařinu, které zbožňuji. Když si k tomu připočteme, že v hlavních rolích se objevují Mia Wasikowska, Tom Hiddleston a Jessica Chastain, režíruje Guillermo del Toro a navíc se podíváme na trailer, který dokáže příjemně nalákat... jo, na tohle jsem prostě musela do kina vyrazit za každou cenu! Včera jsem na to tedy zašla.

Chvilku jsem váhala, jestli mám vůbec recenzi psát, protože se sama tak nějak nedokážu rozhodnout, jestli se mi to nakonec spíš líbilo, nebo spíš ne. Nakonec jsem se ale rozhodla svoje dojmy nějak sepsat.

Purpurový vrch vlastně vůbec není špatný film. Vizuálně je film přímo pastva pro oči, ty kostýmy a staré hračky a vlastně všechno je prostě paráda. Herecké výkony jsou na jedničku a musím zmínit hlavně Jessicu Chastain v roli Lucille (tuhle herečku začínám mít čím dál radši), která byla z nich všech nejlepší. A dům samotný - fuj, nebydlela bych tam, ani kdyby mi za to platili!

Nicméně mám k filmu taky spoustu výhrad. Tou první je, že jsem myslela, že jdu na horor. Duchařský horor, abych byla přesná. Duchové se nám tu nakonec ale moc neprojevují a celá ta hororová stránka filmu se omezuje na atmosféru (která by se sice v některých částech dala krájet, ale sama o sobě nestačí) a několik dokonale předvídatelných lekaček. (Sice jsem se lekla vždycky, ale to je jen proto, že jsem extrémně lekavý člověk a nadskočím zkrátka při každém bafnutí, ne proto, že jsem to nečekala.)

Další problém je celková předvídatelnost, většinu věcí jsem odhalila dávno před koncem a jen jsem čekala, až na to hlavní hrdinka konečně nějak přijde taky. Bylo tam sice jedno odhalení, které jsem rozhodně netipovala, ale jinak? Jen jsem seděla v sedačce a kývala hlavou - jo, tohle jsem si myslela, a tohle taky.

A poslední výtka směřuje ke konci, kde se to všechno zvrhne v jatka. Závěr podle mě do celého filmu prostě krutě nesedí. Sám o sobě by nebyl špatný - kdyby byl u jiného hororu. Zatímco v nějaké vyvražďovačce by mi konec, při kterém teče krev proudem a různé věci se zabodávají do různých částí těla, ani náhodou nevadil, tady to působilo jako pěst na oko. Navíc některé záběry mi připadaly (a podle smíchu z jiných částí kina asi nejen mně) pořádně komické.

Celkově mě film mírně zklamal, protože jsem čekala trochu víc.

3/5


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 shira-elizabeth shira-elizabeth | E-mail | Web | 17. října 2015 v 21:54 | Reagovat

Měla jsi pravdu, máme podobný názor až na jednu věc - já bych v tom domě bydlela hned :3 Mám ráda tyhle místa na obrázkách i naživo :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama