Jak se naučit cizí jazyk?

14. listopadu 2015 v 16:41 | Melanie |  Kryjte se, přemýšlím
Jako člověk, který mluví pořádně kromě češtiny snad jen anglicky, by se možná mohlo zdát, že nejsem zrovna ta nejlepší osoba, která by vám mohla radit, jak se naučit cizí jazyk. Ovšem vzhledem k tomu, že se momentálně učím čtyři jazyky (angličtinu, němčinu, finštinu a italštinu) a až na němčinu mi všechny docela jdou, řekla bych, že bych se s vámi mohla podělit o svoje tipy.

Takže - jak se naučit cizí jazyk?

1. Musí vás to bavit!

V úvodu jsem řekla, že mi jdou všechny jazyky kromě němčiny. Ono je to logické - k angličtině mám dobrý vztah od základky, měla jsem skvělou učitelku. Finština a italština mi zkrátka už od poslechu zní dobře. Učím se je sama, takže nehrozí, že by mi to nějaká protivná učitelka znechutila. Ovšem němčina, to je něco jiného.
První potíž je ta, že mi prostě na poslech nezní zrovna dobře, nelíbí se mi. Což rozhodně není dobrý start. Navíc jsem s němčinou začala až na střední, do té doby jsem měla ruštinu. Každý rok jsme měli jinou učitelku. Jak se chcete něco pořádně naučit, když máte každý rok někoho úplně jiného? Navíc v případě, že budete mít smůlu na učitele, může se vám jazyk znechutit úplně, i když jste proti němu předtím vůbec nic neměli.
Takže zatímco finštinu a italštinu se učím ráda a angličtina mi jde tak nějak sama, s němčinou je mnohem větší potíž. Nikdy si neřeknu, že bych se mohla na deset minut podívat na němčinu. Ano, nejspíš bych to pochopila, kdybych se tomu jazyku dost dlouho věnovala. Potíž je v tom, že ho mám tak zhnusený, že jsem z toho otrávená už dopředu, ještě než k té učebnici sednu. A pak si říkám, že je to stejně těžké a že to nemá cenu a učebnici zase zavírám.
Chápete, co tím chci říct?
Jasně, když jste ve škole, nejspíš si nemůžete vybírat z velké nabídky jazyků a rozhodně si nevyberete učitele. I tak se ale snažte nenechat si něco zhnusit (neplatí to jen o jazycích). Je to těžké, ale snažte se.

2. Bude to těžké

Samozřejmě, jsou těžší a lehčí jazyky. A na každém jazyku se najde něco lehkého a něco těžkého. A taky jsou jazyky, které se nám budou učit líp, než ostatní (myslím samozřejmě slovanské jazyky, protože je to naše jazyková skupina). Ale v zásadě byste se prostě měli připravit na to, že to těžké bude. I když je to vás oblíbený jazyk, tak se najdou chvíle, kdy to budete nesnášet, budete přemýšlet, jestli s tím neskončit, jestli to má cenu.
Já mám taky chvíle, kdy mám chuť spálit učebnici, vyhodit cédéčka z okna a mlátit hlavou do stěny. Třeba když ve finštině pořád nedokážu pochopit jedno blbé pravidlo. Jenže to neudělám z toho důvodu, že vím, že by mi to chybělo. Mám finštinu ráda a nedovedu si představit, že bych s tím najednou skončila.
(Mimochodem, ve chvíli, kdy do toho vrazíte peníze, už je to další důvod navíc. Moje učebnice finštiny stála sedm set korun, italština pět set. K finštině jsem si časem pořídila další materiály, které taky něco málo stály. No a přece jsem do toho ty prachy nevrazila, abych s tím po roce přestala!)

(už si nepamatuju, z které FB stránky tenhle obrázek je)


3. Najděte spolutrpícího

Ve dvou se to lépe táhne, takže pokud si najdete někoho, kdo se stejně jako vy snaží něco naučit, můžete si vzájemně pomáhat. Pokud někoho takového nenajdete v okolí, máte přeci ještě internet! Na facebooku se dá najít celá fůra stránek nebo skupin o jazyce, který se učíte, stačí hledat. Nevýhoda těchto skupin je ta, že jsou často v angličtině (ale aspoň si tím procvičíte i angličtinu), i když samozřejmě můžete najít i české skupiny.
Výhody jsou ale jasné. Členové skupiny vám poradí, když něco nevíte, pomohou vám s překladem a podobně. Navíc jste pohromadě s lidmi, kteří jsou na tom stejně jako vy, učí se nějaký cizí jazyk a vzájemně si pomáhají. Kromě toho se v těchto skupinách vyskytují i rodilí mluvčí, kteří jsou ochotní vám pomoci.

4. Obklopujte se skutečným jazykem

Hodně lidí se mě ptá, jak to, že umím tak dobře anglicky. A vždycky dodávají něco o tom, že asi musím mít fakt talent, když mi to takhle jde.
Houby.
Upřímně řečeno, učit se gramatiku z učebnice je sice fajn, pochytíte základy a tak, ale s opravdovým jazykem vám to nepomůže. Texty v učebnicích jsou strašně zjednodušené, doopravdy se tak prostě nemluví. A kdybych zůstala celé ty dlouhé roky, co se anglicky učím, jenom u učebnic, je logické, že bych nikdy neuměla tolik, co umím teď.
Pište si s někým anglicky (nebo prostě v nějakém jiném jazyce, co se učíte, já teď budu pro zjednodušení psát o angličtině), sledujte filmy v angličtině, anglická videa, čtěte v angličtině. Neskončete na tom, že budete znát jen věci, co jste se učili v učebnici. Byla by to škoda.
(Znáte takový ten obrázek, kde je: Jak jsem se naučil anglicky: Škola 2 %, filmy v angličtině 8 %, hraní počítačových her 90 %? Tak to není vtip.)

5. Neučte se slovíčka zpaměti

Trochu to s tím předchozím bodem souvisí. Mám problém s učením se slovíček nazpaměť. I kdybych si je na ten test krásně zapamatovala, za týden se mě na ně učitelka zeptá a já jen zírám a nevím. A vsadím se, že nejsem sama.
Lepší je prostě něco popadnout a číst. Nebo si s někým psát. Když narazíte na slovíčko, které nevíte, tak si ho prostě vyhledáte. A vyhledáte si ho podruhé, potřetí… a počtvrté už nebudete muset nic hledat, protože si ho budete pamatovat.
Můj osobní tip na učení se slovíček jsou písničky. Ne, opravdu, mám ozkoušeno, že když se nějaké slovo objeví v mé oblíbené písni, je větší šance, že si ho zapamatuju, než když na něj budu pět minut čučet v učebnici. (Aneb jak jsem se spoustu anglických slovíček naučila díky Florence + The Machine. A v hodině angličtiny se mi už hodně dlouhou dobu nestalo, že bych neznala nějaké slovo, které máme v učebnici.)

(A s finštinou to funguje úplně stejně.)

6. Nebojte se mluvit!

Pokud jste aspoň trochu jako já, tak máte problém s mluvením a psaním v cizím jazyce. Jen máte začít, už si představujete, jak tam nasekáte aspoň padesát gramatických chyb, totálně se znemožníte a všichni vás budou mít za debila.
Prozradím vám tajemství.
Velmi pravděpodobně nějakou tu chybu uděláte. A velmi pravděpodobně to nikdo nebude řešit, protože ostatní:
a) dělají chyby taky
b) chápou, že nejste rodilí mluvčí a že s tím prostě máte problém

Když například řeším s někým na druhé straně zeměkoule po chatu nějaký seriál, nemám prostě čas nahlížet do slovníku nebo na internet, kde bych si ověřovala, jestli to, co píšu, je gramaticky správně. Dost často to taky gramaticky správně není (předložky a členy jsou mor). Někdy si to uvědomím hned po odeslání. A víte co? Zatím se mi moc nestalo, že by mi někdo nerozuměl.
Samozřejmě to neznamená, že máte totálně kašlat na gramatiku. Ale znamená to, že se nesmíte bát komunikovat v cizím jazyce. Rodilí mluvčí pochopí, že se teprve učíte. Ano, možná vás opraví, ale to je tím, že vám chtějí pomoct, ne proto, aby vám ukázali, že jste idioti. (No… debilové, co se vám vysmějí, se najdou pořád, ale na ty se musíte naučit kašlat.)
Po internetu znám spoustu lidí, co se učí česky. A neskutečně je obdivuju, zvlášť když vidím, kolik už toho umí. (A přiznejme si to, když někdo napíše, že čeština je úžasný jazyk, taky to potěší.) No a proč si myslíte, že vám by se někdo vysmíval? Čím neobvyklejší jazyk, tím větší je pravděpodobnost, že budou rodilí mluvčí nadšení z toho, že potkali někoho, kdo se ho učí. (Nebo vám taky řeknou, že jste cvok.) Prostě se toho nebojte.

Tak nějak mi připadá, že jsem nevystihla ani polovinu věcí, co jsem chtěla, takže není vyloučeno, že se k tomuto tématu ještě někdy vrátím. Do té doby držím palce s učením jazyků.
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Nico Nico | Web | 14. listopadu 2015 v 18:23 | Reagovat

Já třeba čtu anglické knížky a když je tam slovíčko který neznám tak si ho najdu. A přesně jak říkáš.. když už si ho hledám po třetí tak si ho zapamatuji :)

2 Agnes Agnes | Web | 14. listopadu 2015 v 18:23 | Reagovat

Bohužel mám s němčinou stejný problém (máme naprosto příšernou učitelku), ale jinak mám jazyky ráda. Učím se anglicky, španělsky a chtěla bych začít s italštinou =) tvůj článek mi v několika věcech pomohl a vážím si toho ^^ díky.

3 Ajvenova Ajvenova | Web | 14. listopadu 2015 v 21:29 | Reagovat

Ahoj ;) S angličtinou osobne problém nemám keďže ju využívam dennodenne. Na SS som sa ucila ruštinu ale Ku tomu naozaj vzťah nemám a to aj tak vyzerá :D A keďže teraz žijem v Dánsku učím sa po dánsky a to je mor. :D A taktiež sa učím po nórsky keďže mám priateľa nora :) celkom ma baví sa učiť jazyky len keby to niekedy nebolo tak zložité :)

4 Patrik Patrik | Web | 14. listopadu 2015 v 23:47 | Reagovat

Učit se z donucení školou a z vlastní iniciativy je obrovský rozdíl... Sám jsem se teď dal na japonštinu a nebýt já tak líný a pomalý... =D Každopádně mě to baví a věřím, že jednou budu mluvit, ehm... takřka plynule xD

5 Lyra Lyra | E-mail | Web | 19. listopadu 2015 v 19:12 | Reagovat

Učení se slovíček zpaměti je ta největší zhovadilost. Člověku to akorát zamotá hlavu a stejnak si slovíčka nezapamatuje. Způsoby, které jsi zmínila, se mi v minulosti osvědčily. Možná bych akorát doplnila, že také není špatná metoda psát články v angličtině. Člověk se tím též mnohé naučí. :-)

6 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 5. prosince 2015 v 19:11 | Reagovat

Teď jsem si přála k Vánocům dvě anglické knížky.. moje první v cizím jazyce tak jsem zvědavá, jak mi to půjde..co se týče tématiky těch knih.. tak je to moje srdcová záležitost, takže mě to asi donutí jim porozumět.. už se na ně nemohu dočkat ;)

7 Zhong Shan Zhong Shan | 6. prosince 2015 v 1:06 | Reagovat

Nesouhlasím s tím obrázkem!! :D Angličtina je moje smrt! Naučil jsem se čínsky, arabsky i hindsky, ale anglicky se dorozumím doopravdy složitě. :D Ale jinak fajn rady.

8 Melanie Melanie | Web | 13. prosince 2015 v 11:56 | Reagovat

[7]: Čínsky... O_O panebože, a já si tu stěžuju na němčinu. :D

[2]: S italštinou držím palce, teprve jsem začala, ale je to fajn jazyk, ani mi nepřipadá tak těžký.

[3]: Dánština je skvělý jazyk, ale věřím ti, že musí být těžká. :-D To samé i norština (dva z mnoha jazyků, které bych chtěla umět).

9 hedd hedd | Web | 26. prosince 2015 v 10:14 | Reagovat

Angličtina a já nejsme kamarádi. :D Zato němčiny mám 7 hodiny týdně, a je fajn jet do Německa/Rakouska/jiné německy mluvící země a rozumět všem nápisům, reklamám... :D

10 ♦Reina♦ ♦Reina♦ | Web | 26. prosince 2015 v 10:59 | Reagovat

Krásné rady, spoustě lidí určitě pomůžou. ^^ Mě vždycky stačí ten první bod a ještě špetka talentu na jazyky, a mám vystaráno. :D

11 Mykolas Caine Mykolas Caine | 26. prosince 2015 v 11:20 | Reagovat

Sice používám "memokartičky" na slovíčka ale spíš jen kvůli gramatice slova, máš ve všech bidech pravdu, přesně takhle postupuji a funguje to, dělám jich 8 :3

12 Zdebra Zdebra | Web | 26. prosince 2015 v 11:20 | Reagovat

Taky se učím finsky. :)
U angličtiny mi hodně pomáhají seriály (i filmy) s anglickýma titulkama. Tak se líp soustředím na jazyk a necpu do toho češtinu. To byla největší chyba, že ve škole při poslechových cvičení jsem si každý slovo v hlavě překládala, takže jsem si z toho nic nepamatovala a nerozuměla jsem vůbec.
Takové ty typické počítačové hry, co se instalují, sice moc nehraju, ale hrála jsem na FB různé farmy atd., takže tam se taky dobře rozšíří slovní zásoba. Nebo i programy v angličtině hodně pomůžou. A když jsem začala poslouchat metal, tak se mi hodně zlepšila slovní zásoba. Předtím jsem poslouchala hlavně české písničky. :-D

Držím palce s jazyky. :-)

13 Mykolas Caine Mykolas Caine | 26. prosince 2015 v 11:21 | Reagovat

[12]: Finština je famózní, totálně mně dostala. Sbožňuji jí, stejně jako litevštinu, taky je zajímavá.

14 Heaven Heaven | Web | 26. prosince 2015 v 11:44 | Reagovat

Finština a italština? Já se učím "jen" angličtinu, němčinu a latinu. K němčině mám podobný vztah,poslední dva roky jsme neměli dobrý učitele a teď každý rok jiný... Docela na bednu. Jnak jsou to pěkné rady :) Je pravda, že žádná škola ani učebnice tě nic pořádně nenaučí. Nedávno jsem začala dost psát a číst anglicky a už pociťuju výsledek. Je pravda, že se docela bojím mluvit...

15 Illumináti Illumináti | Web | 26. prosince 2015 v 14:33 | Reagovat

such jazyky
                wow
                                   much těžké
                    8-)  8-)  8-)  8-)
                       so houby

16 Beatrix Beatrix | E-mail | Web | 26. prosince 2015 v 16:04 | Reagovat

Absolutní souhlas!
Zjistila jsem jednu věc: Často koukám na americké seriály v angličtině (HIMYM, Friends...). Všem celkem rozumím, nebo aspoň těm jednoduchým rozhovorům. Najednou tam přijde Brit/ka a tomu/té už nerozumím skoro ani slovo.
Je vážně dost zajímavý, jak stejný jazyk může znít úplně jinak! :)

17 Vanimaré Vanimaré | Web | 26. prosince 2015 v 16:21 | Reagovat

S angličtinou mám také problémy, stejné problémy jsem měla i s němčinou. A moc mi pomohlo, když jsem mohla jet, byť jen na týden a ještě s českou skupinou, do země, kde se anglicky mluví, i když špatně. Tou zemí myslím Izrael. Dost mi to pomohlo. Tak jsem si nepokecala s žádným učitelem angličtiny jako s beduínem, který mě vysadil na koně a řekl, abych jela.
Jinak moc pěkný a pro mě povzbuzující článek. :)
A teď se jdu učit latinu. :D

18 Marka Marka | Web | 26. prosince 2015 v 19:08 | Reagovat

máš pravdu :) já se chci vrátit zase zpátky k fránině :) tak po tvém článku bych šla klidně hned! :)

19 CocoParis CocoParis | 26. prosince 2015 v 19:35 | Reagovat

Jsi můj člověk a máš pravdu!!!!!!Taky miluji jazyky a teď už se většinou učím jako samouk. Prosím tě, když máš tolik zkušeností, tak se tě zeptám...V angličtině jsem delší dobu jako mírně pokročilá. Sice se domluvím, to je pravda, ale mě osobně to nestačí. Navíc mi to připadá jako ostuda...Prosím tě, neznáš nějakou stránku, kde bych mohla sledovat seriály v English zadarmo? Děkuji moc za radu :-)

Jednou mi jedna profesionální překladatelka říkala, že je lepší dívat se na filmy v originále i s titulkami v cizím jazyce :-)

Super článek. V podstatě si doplnila o info ten můj článek podobného rázu...Takže děkuji :-) Bonne chance :-)

P.S. O tvůj článek se podělím s mojí kamoškou. Je stejně velká milovnice jazyků jako já a která se také dokopává k samostudiu angliny jako já :-)

20 Ellí Ellí | Web | 26. prosince 2015 v 19:49 | Reagovat

Pěkně napsané :). Já osobně mám jako cíl číslo 1 hlavně angličtinu. Chtěla bych se ji naučit opravdu dobře, ne jen takové ty základy ze školy. A tak teď chodím jednou týdně na konverzace s rodilým mluvčím, snažím se aspoň čas od času něco přečíst, nebo se třeba podívat na video/film v Aj. Ještě donedávna jsem měla fakt celkem velké komplexy hlavně z mluvení v Aj (přesně jak popisuješ v článku). Postupem času člověk ale cítí jak se zlepšuje a o to víc ho to těší :)).

21 Melanie Melanie | Web | 26. prosince 2015 v 19:50 | Reagovat

Děkuji všem za komentáře. Bohužel jsem si jich dřív nevšimla (ani toho, že jsem na titulce), protože jsem byla celý den pryč, a momentálně není tak úplně v mých silách na ně odpovědět. Pročtu si je všechny zítra nebo pozítří. :-)

22 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 26. prosince 2015 v 20:45 | Reagovat

Se všemi body souhlasím :))) . Kéž by to taky zohledňovali u maturity ... Bohužel mám obavy, že toto funguje jenom ve fázi "samouka", ale i tak s tebou souhlasím :)

23 Eli Eli | Web | 27. prosince 2015 v 1:47 | Reagovat

Jako wannabe polyglot plně souhlasím s textem. :D Přeji ti hodně úspěchů s italštinou i finštinou, a ať najdeš zalíbení v němčině. Zkus se přimět tak, že německy se nikdo nechce učit, protože "je škaredá", a tím pádem ti dává šanci uspět třeba v práci, kdy bude němčina třeba, a bude se ti hodit, porazíš jiné kandidáty o práci. :)

24 Allex Allex | E-mail | Web | 29. prosince 2015 v 17:31 | Reagovat

Wow, finština, máš můj obdiv! ;))
Mně se němčina celkem líbí.. Já mám s angličtinou celkem problém, protože jsem pět let měla učitelky na nic. :(
Zkusím se těmito body řídit, jsem si jistá, že mi to pomůže, díky :))

25 Melanie Melanie | Web | 29. prosince 2015 v 18:57 | Reagovat

[11]: 8? 8-O Panebože... kde na to bereš čas?

[12]: Taky jsem si dřív v hlavě překládala každé slovo, teď už naštěstí ne, rozumím automaticky. Je pravda, že to hrozně zdržuje.

[14]: Taky se bojím mluvit, ale co, vždyť oni nás neukousnou. :-D

[15]: such komentář
wow
    much stručné
    8-)  8-)  8-)  8-)
    so k věci

[16]: Já taky Američanům rozumím mnohem víc než Britům, protože se víc dívám na americké seriály než na britské.

[19]: Jestli myslíš online stránku, tak ne, bohužel neznám, já si všechno stahuju do počítače.

[23]: Byla jsem teď pár dní v Německu a zjistila jsem šokující věc: Mně se němčina docela i líbí!
Když slyšíš mluvit rodilé Němce, tak je to něco úplně jiného, než když na tebe mluví učitel ve škole. (Samozřejmě záleží i na přízvuku.) Jen se obávám, že pokud nám nezmění učitelku, tak se moje němčina vážně moc nezlepší.

26 mia mia | 15. dubna 2016 v 15:33 | Reagovat

Dobré tipy, hlavně s tím psaním. Ale na to bohužel nikoho nemám. Ale myslím, že existují snad i nějaké skupiny na fb, kde si takhle lidí píšou prakticky s celým světem. Jinak na ty slovíčka jsem zase na jiném blogu četla tip. třeba na nábytek je dobré si na každý kus nalepit papírek s cizím názvem a člověk si to tak dobře zapamatuje. A nebo se rychleji učí, když se snaží přemýšlet v cizím jazyce. Třeba se začíná jen u barev nebo se jednoduše počítá a podobně. Myslím, že se mi to teď bude hodit při učení němčiny. Zapsala jsem se do kurzu ve www.nemcina-njc.cz, takže jsem opravdový začátečník, ale ráda bych uměla německy pořádně. s agličtinou problémy nemám, rodilý mluvčí sice nejsem, ale domluvím se a rozumím psanému i mluvenému slovu.

27 Jana Jana | E-mail | Web | 5. července 2016 v 9:38 | Reagovat

Doporučuji dát dítě od mala do školky se zaměřením na jazyk. Soukromá školka Brno je super, děti to tu milují http://www.kidsgarden.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama