Jak (znovu) získat motivaci ke psaní?

18. července 2016 v 0:46 | Melanie |  O psaní
V hlavě mi momentálně leží další dva psací články, ale první, který mě napadl, byl na toto téma, takže dostává přednost. (Nevím, jestli bych měla prozradit, že jsem se k jeho napsání přemlouvala dva dny. :D)

Zažili jsme to všichni, kdo píšeme. Totální nechuť pokračovat v psaní, pocit, že je to stejně naprostá kravina, touha zaječet a rozdupat notebook při pouhém pomyšlení na sesmolení pár řádků... a teď co s tím, že. Rozhodla jsem se s vámi podělit o způsoby, které používám já.

1. Dejte si pauzu

Já VÍM, že dát si pauzu je přesně to, co teď nechcete. Ale fakt je, že to prostě občas potřebujete. Nemusíte (a ani byste vlastně neměli) mít pauzu celý měsíc. Kolikrát, když se zaseknu v příběhu, mi stačí, že se prostě vyspím, otevřu textový soubor druhý den ráno a najednou vím naprosto přesně, proč to nefunguje a co s tím. Prostě si od příběhu odpočiňte. Možná dostanete nápady na nové scény. Nebo na jiný směr, kterým se váš příběh může ubírat.


2. Najděte důvod

Zasekli jste se v příběhu a nevíte, jak pokračovat? No, pravděpodobně to má nějaký důvod. Souvisí to s prvním bodem. Dejte si pauzu a podívejte se na příběh trochu s odstupem. Sama jsem se teď při psaní zasekla a přemýšlela, co s tím. Nakonec mi došlo, že to zbytečně natahuju a cpu tam spoustu nudné a nepotřebné vaty, abych trochu oddálila setkání dvou hlavních postav. Nakonec jsem tedy smazala celou jednu kapitolu, začala znovu... a najednou mi to zase jde pěkně od ruky.

3. Promýšlejte si detaily

Jedna z věcí, která mě na psaní baví nejvíc, je tvoření obětí mého skrytého sadismu postav. Rozmýšlím si věci, o kterých čtenář nikdy nebude vědět, které jsou pro děj naprosto irelevantní, ale já prostě takové rýpání se v detailech miluju. Čím propracovanější postava, tím lépe! Když se mi tedy zrovna moc nechce psát, snažím se ještě víc promyslet si svoje postavy. V tu chvíli čtu různé články na téma "100 000 otázek pro vaši postavu" a snažím se odpovědět na všechny z nich. (Možná sem někdy jen tak pro legraci některý hodím vyplněný.) Vytvářím si svoje postavy v The Sims 4 - vytvořit Simíka (v demoverzi; sice mám radši tvoření Simíků v trojce, ale TS3 se mi hodně dlouho načítá, takže když už se mi načte, tak radši hraju). Tohle jsou postavy z mého nejnovějšího počinu - Ingrid, Miriam a Jáchym:


Baví mě vymýšlet různé detaily - jakou má kdo oblíbenou barvu? (Ingrid - krvavě rudá, Miriam - světle zelená, Jáchym - světle modrá.) Nejoblíbenější jídlo? Oblíbený nápoj? Jsou na něčem závislí? Co nosí v tašce/kabelce?
Nemusíte si promýšlet detaily jen u postav. Co takhle dějová linka? Mohla by se vytvořit vedlejší zápletka? Nebo co kdyby nějaká situace v příběhu dopadla jinak? Co kdyby bylo rozuzlení jiné? Nemohl by být vrahem někdo jiný? A pokud ano, kdo a jak by to udělal? (Aniž byste museli měnit detaily příběhu.)

4. Čtenáři

Už ani nespočítám, kolikrát jsem si při psaní řekla něco ve smyslu: "Fakt nemám chuť to vůbec dopisovat, stejně mi to připadá jako kravina. Ale slíbila jsem Toničce Vomáčkové, že jí to dám přečíst, až to dopíšu. Ona se na to těší a jestli jí řeknu, že jsem to nedopsala, tak mě asi zakousne."
Mít čtenáře, kteří dychtivě čekají na to, až konečně budete mít hotovo, je k nezaplacení a občas je to to jediné, co mě postrkuje, abych ten text už honem dopsala. Vím totiž, že se někdo těší, až to bude mít v rukách. Navíc bych se cítila jako idiot, kdyby se mě dotyčný na text zeptal a já mu odpověděla: "No, víš, já jsem to přestala psát, ono mi to připadá jako blbost."

5. Prostě... pište

Jo, občas se nedá dělat nic jiného, než překonat touhu ječet, zatnout zuby, uvařit si kafe/čaj, pokusit se nenasypat si do toho arzen, otevřít notebook a psát. A to zejména v tom případě, kdy si dáváte od příběhu pauzu už půl roku. Já vím, že vás to momentálně nebaví a že byste udělali cokoli, abyste psát nemuseli (aneb "Už jenom umyju nádobí a jdu na to. Už jenom vysaju a jdu na to. Už jenom zdolám Mount Everest, nakreslím Monu Lisu, zachráním svět a jdu na to."), ale ono to přejde. Chce to dost přemáhání, ale nakonec to půjde.

6. Napište si guilty pleasure text

Vždycky, když nemám chuť věnovat se zrovna příběhu, který mám rozpracovaný, napíšu prostě něco šíleného. Něco, kde je vše povoleno. Mary Sues? Jasně! Ta nejotřepanější klišé? Žádný problém! Patos? Když chcete, proč ne? A tak dál, a tak dál. Samozřejmě to asi nebudete vytahovat na světlo, ale jako oddych je to k nezaplacení! Taky to nesmíte brát ani trochu vážně, je to prostě jenom zábava a ventil.

7. Zkuste napsat povídku v jiném žánru

Kladu důraz na slovo povídku. Nikdy, v žádném případě, nerozepisujte něco delšího, pokud už pracujete na něčem jiném. Jasně, máte NÁPAD a máte nadšení. Ale stejně jako vás přešlo teď, přejde i v tomhle případě. Pokud se ten nápad nedá vtěsnat do povídky, tak si ho někam napište a zpracujte ho, až budete mít aktuální text hotový.
Ale napsat pár povídek je docela dobrý nápad, a psát v jiném žánru, než obvykle píšete, je nápad ještě lepší! Jednak když píšu jednu detektivku, nemám chuť psát ještě další, i kdyby šlo o krátkou povídku, a potom - experimentovat s novými žánry je docela sranda. Momentálně kromě té detektivky zkouším napsat i urban fantasy do soutěže Triumvirátu - sice z toho asi nic nebude, ale baví mě to. Urban fantasy jsem nikdy v životě nezkoušela napsat, takže to beru jako výzvu. Takže - pokud píšete fantasy, pište třeba ony detektivky, pokud se orientujete na krvavé horory, napište milostný román, nebo něco podobného. I kdyby vznikl naprostý paskvil, aspoň jste zkusili něco nového.

Co vy? Máte nějaké vlastní tipy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 22. července 2016 v 18:57 | Reagovat

Kromě postupů, které jsi zmínila ty, mi ještě pomáhá probrat svoje dílko s někým jiným - nejlépe s někým, kdo taky píše. Dvě hlavy víc vědí a často to funguje tak, že nezávislý pohled na věc člověka znovu dokáže nakopnout ke psaní. :-) Jinak hezký článek!

2 Michelle Michelle | Web | 26. července 2016 v 20:28 | Reagovat

Hezký článek, dobré nápady.

Podle mě někdy prostě stačí znovu začít psát, ponořit se do toho. Ale po větší odmlce ve psaní to jde vážně lépe.

3 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 11. srpna 2016 v 19:25 | Reagovat

Super tipy... Musím přiznat, že mě teď motivace celkem schází...

4 Silwiniel Silwiniel | Web | 12. srpna 2016 v 16:04 | Reagovat

Dobrý článek. Nejvíce se mě týká bod č. 5. To bych měla udělat, ale dokopat se k tomu! 8-O A guilty pleasure text zní fakt dobře :-D

5 Johnny Johnny | Web | 16. srpna 2016 v 18:11 | Reagovat

Zaujímavý článok.
Mne pomáha ísť sa prebehnúť, vtedy mi vždy hlavou lieta milión nápadov a mám aj chuť písať... a keď si zase sadnem za počítač, všetko to je fuč. Vieš, čo by možno pomohlo? Zapisovač myšlienok..

6 Tlapka Tlapka | E-mail | Web | 30. srpna 2016 v 11:38 | Reagovat

Zajímavé tipy, díky za to. Docela závidím ty čtenáře, ale svým nesystematickým přístupem se o ně připravuju (příběh mám promyšlený, ale nepíšu ho chronologicky, takže pro čtenáře absolutně nevhodné).
Občas si pro restart přehrávám příběh z pohledu jiné postavy, jakých změn v chování by si v průběhu děje mohla všimnout právě ona, jakou váhu by jim přikládala... jako by tím vznikal nový příběh, ale pořád je to jen rozvíjení a propracovávání toho původního.

7 STIAK STIAK | E-mail | Web | 20. prosince 2016 v 21:24 | Reagovat

Woosh, o nechuti k psaní můžu vyprávět... XD Každopádně super tipy! :D Odkaz na tenhle článek si pro jistotu nějak někam zálohuju, aby kdybych nááhodou potřebovala pomoct, tak ať vím XD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama